Kararsızlar ‘evet’ der

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Kılıçdaroğlu kararsızların olduğu bir toplulukta maddeleri tek tek okusun, içeriğine olan itirazlarını anlatsın. Kararsızların yüzde 75’i evet der” dedi

Kararsızlar ‘evet’ der
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) Mimar Sinan Kongre Merkezi'nde düzenlediği 'Gelecek Senin Sahip Çık' etkinliğinde konuştu. Etkinliğe Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak ve MÜSİ- AD Antalya Başkanı Ramazan Kalken ve MÜSİAD üyesi iş insanları katıldı.

İSTİKRAR VURGUSU
Çavuşoğlu, Türkiye'nin son 15 senede istikrarı yakaladıklarını belirterek, "Ama bu sistemden dolayı değil. Tek başına bir partinin iktidar olmasından. Bunun önemini 7 Haziran'da bir kez daha hissettik. 15 sene çok zor geçti. Ama içerde ve dışarıda çok dik durduk. Çok güçlü bir liderimizin olmasındandı" dedi. Çavuşoğlu, bu süreçte yurtiçi ve yurtdışından yapılan yatırımların artmasının da Erdoğan ve iktidara duyulan güvenden kaynaklandığını vurguladı. Ekonomik büyüme ve kalkınma için istikrarın önemine dikkat çeken Çavuşoğlu, "Gelişmiş ülkelere bakıyoruz bir çok kriter aynı. Ama çok ileri giden ülkelerin tek farkı istikrarın olması" dedi. Çavuşoğlu istikrar için sistemin güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

YÜZDE 75 İDDİASI
Anayasa değişiklik paketiyle ilgili muhalefetin yaptığı eleştirilerin hepsinin içinin boş olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "Kılıçdaroğlu kararsızların olduğu bir toplulukta bir konuşma yapsın, maddeleri tek tek okusun, içeriğine olan itirazlarını anlatsın. Kararsızların yüzde 75'i evet der. Bu kadar iddialı söylüyorum. Çünkü bu maddelerin hiçbirinde karşı konulacak bir durum yok. Bu nedenle içeriğine girmiyorlar" dedi. Birçok kişinin hala maddeleri okumadığını vurgulayan Çavuşoğlu bu konuda sivil toplum kuruluşlarına iş düştüğünü belirterek, "Sizler kanaat önderisiniz. Sizlere soracaklar. Siz de içeriğini anlatacaksınız. Kafaları karıştıysa doğru bilgileri vermek görevimizdir" dedi.

SİSTEM TIKANDI
MÜSİAD Başkanı Nail Olpak da anayasa değişikliğinin bir tercih değil bir ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek, "Eğer siz masada otururken garson su ister misiniz diye sorarsa bu bir tercihtir. Ama eğer çöldeyseniz ve susuzluktan ölecek durumdayken birisi size su ister misiniz derse bu bir ihtiyaçtır. Durumumuz budur" dedi. İş dünyasının belirsizlikleri sevmediğini, önünü görmek istediğini vurgulayan Olpak, "Dünya bankasının 'iş yapma kolaylığı endeksi' var. 190 ülke arasında yapılıyor. Mesela cebinizde para ve projeniz var Türkiye bu alanda iş yapma kolaylığında 79'uncu sırada. İnşaat alanında ise 102'nci sıradayız. Kredide ise 82'nci. Vatan sevgisi olmasa kimse bu ülkede yatırım yapmak istemez aslında. Bunun altında yatan bürokrasi. Sistemin tıkandığı bir yer var" dedi.
BİZE ULAŞIN