Antalya’da tarihi coşku yaşanıyor

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya’da 16 Nisan’da ‘Evet’ oylarının yüzde 50’yi geçeceğini söyledi. Bakan, kararsızların tercihinin ise yüzde 70’inin ‘Evet’ten yana olduğunu belirtti

Antalya’da tarihi coşku yaşanıyor
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün Alanya'da bir otelde düzenlediği 'Bakanlar Yerel Medya ile Buluşuyor' etkinliği kapsamında Antalya ve Alanya'da görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi. Bakan, gazetecilerin, 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği ile ilgili sorularını cevapladı.

YÜZDE 70'İ EVET DİYOR
Antalya'da çok iyi bir hava olduğuna dikkat çeken Bakan Çavuşoğlu, "Sadece evet diye kesimlerle buluşmuyoruz. Hayır diyen ve kararsızlar kesimlerle de bir araya geliyoruz. Yaptığımız toplantılarda aldığımız tepkiye bakarsanız, kararsızların en az yüzde 70'i evet şeklinde meyil gösteriyorlar. Yaptığımız belgilendirmelere teşekkür ediyorlar. Biz sahaya inene kadar kara propaganda devam ediyordu. Kara propagandalarla ilgili akıllarında soru işareti olanlar vardı. Biz 18 maddeyle ilgili bilgiler veriyoruz ve neden bunu yapmak durumundaydık bunları anlatıyoruz. Son derece de iyi neticeler alıyoruz" dedi.

İLK KEZ BÖYLE GÖRDÜM
Antalya'da referandum öncesi tarihi bir coşkunun yaşandığının altını çizen Çavuşoğlu, 'Evet' diyenlerde çok coşku olduğunu ve kendisinin bugüne kadar bu kadar heyecanı Antalya'da ilk kez gördüğünü ifade etti. Bakan, "Gece 01.00'de, mesela Kaş'a varıyorsunuz, herkes ayakta. Hele gençler, kadınlar. Kumluca'da yaptığımız mitinge 10 bine yakın insan katıldı, caddeler taştı. O kadar kalabalıktı" diye konuştu. Çavuşoğlu, Antalya'da yüzde 50'nin çok üzerinde bir 'evet' oyu beklediklerine dikkat çekti. Gezi olayları, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz'un birbiriyle bağlantılı olduğuna değinen Bakan Çavuşoğlu, bu girişimlerde başarılı olamayan kesimlerin 16 Nisan referandumunda güçlü bir hayır için çalıştığını söyledi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "O kesim referandumu son şans olarak görüyor. Ne kadar hain varsa hayır için çalışıyor. Hesap etmedikleri bir şey var, milletimiz bunu çok iyi görüyor. Bu hainlere de son darbeyi indirecekler" şeklinde konuştu.

KARA PROPAGANDA
Çavuşoğlu, Avrupa ülkelerinin de referandum sürecinde Türkiye'yi ekonomik yaptırımlarla tehdit ettiğini belirterek, "Bu sene Türkiye'ye gitmeyin diye sesi çok çıkan gruplar var. Ama son bir hafta 10 gün içinde Avrupa'nın farklı ülkelerinden turistler gördük, sohbet ettik. Onlar 'yapılan kara propaganda bizi bağlamaz' diyor. Antalya'nın alternatiflerinin hem fiyatlarının yüksek, hem de kalitesinin düşük olduğunu anlatıyorlar. Bizim de bu kara propagandaya karşı ataklar yapmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı. Turizmde hem ürün hem de pazar çeşitliliğinin önemine dikkat çeken Mevlüt Çavuşoğlu, bu konuda son girişim olan Hestourex Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Fuarı'nı gösterdi. Fuarın ilk yılı olmasına rağmen 150 ülkeden 400 alım heyetinin fuara geldiğinin altını çizen Çavuşoğlu, "Japonya'dan, Hindistan'dan Afrika'dan Latin Amerika ülkelerinden alım heyetleri geldi. Sadece Antalya'daki Araştırma Hastanesi bir Rus firma ile sigorta şirketiyle 20 bin kişinin tedavisi için anlaşma imzaladı. Şu ana kadar imzalanan sözleşmelerin değeri 10 milyar dolar. Sadece bir fuarda. Biz bunun 100 milyar doları da geçeceğine inanıyoruz. Bu sene katılan firmalar gelecek yıl 10 kat fazla katılım gösterecekler" şeklinde konuştu.

TURİZME YANSIMAZ
Çavuşoğlu, Suriye'de Rusya ile yaşanan anlaşmazlığın turizme yansımayacağını savundu. Rusya ile ilişkileri geliştirmek için çaba sarf ettiklerini vurgulayan Çavuşoğlu, şunları söyledi: "Rusya ile ilişkileri iyi sürdürürken yanlış politikalarına da hayır dedik, katılmadık. Kırım konusunda da, Ukrayna konusunda da farklı düşündük. Esad konusunda da farklı düşündük. ABD'nin rejime olan müdahalesini destekledik ama iki ülke arasında taraf tutacak bir durum değil. İlişkileri geliştirmek istiyoruz, turizmi etkileyecek bir konu yok. Böylesine bir konuda, kimyasal silah kullanıldığı zaman acaba şu ülkeyle ilişkilerimiz ne olur dersek taviz vermiş oluruz" ifadelerini kullandı.

DOĞUM GÜNÜ PASTASI
ÇAVUŞOĞLU, Kaymakam Mustafa Harputlu, BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca ve SABAH Ankara Yayın Yönetmeni Osman Altınışık'ın da katıldığı toplantının gerçekleştiği Haydarpaşa Palace Otel'in bulunduğu mahallenin, yaşadığı ve çocukluğunun geçtiği köy olduğunu, çocukluğu döneminde bu bölgelerde tarım yapıldığını, yasemin toplanarak kozmetik sanayisinde kullanıldığını açıkladı. Toplantının sonunda Alanyalı gazeteci Rıza Yanık'ın doğum günü pastası kesildi.
BİZE ULAŞIN