Kahraman anneler

Büyükşehir Belediyesi’nin kadın itfaiye erleri, bir kadın ve bir anne olarak yangında daha duygusal oluyor. Onlar en başta çocuklarının kahramanı

Kahraman anneler
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin kadın itfaiyecileri gözünü budaktan esirgemiyor. Olaylara en az erkekler kadar başarıyla müdahale edebilen kadın itfaiyeciler, zorluk derecesi yüksek olaylarla karşılaştıklarında bile canlarını hiçe sayıp hayat kurtarmanın sorumluluğunu taşıyor. Kadın ve anne oldukları için olaylarda daha duygusal davranan kadınlar çocuklarının da kahramanları.

OĞLU DA İTFAİYECİ OLACAK
Kocaeli Üniversitesi İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Bölümü mezunu 10 yıllık itfaiye eri Nilüfer Yılmaz "Ev yangınına giderken ilk düşündüğüm şey o aileden hiçbir üyenin zarar görmemesi. Hiçbir cana zarar gelmeden yangına müdahale ettiğimizde kendimi kahraman gibi hissediyorum" dedi. Nilüfer Yılmaz, 7 yaşındaki oğlunun da kendisiyle gurur duyduğunu ve onun da itfaiyeci olmak istediğini söyledi. Akdeniz Üniversitesi İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Bölümü mezunu olan 10 yıllık itfaiye eri Esma Kurnaz ise hayat kurtarmanın kutsal bir görev olduğunu söyledi. İki çocuğu olduğunu belirten Kurnaz, "Onlar da itfaiyeciliği çok seviyorlar. Benimle gurur duyuyorlar" dedi.

İÇTEN AĞLIYORLAR
Şahsane Kaya da "Aslında öğretmenim ama her zaman itfaiyecilik yapmak istiyordum. Şans beni buralara getirdi. İyi ki de getirdi" dedi. Isparta SDÜ Harita Mühendisliği Bölümü mezunu Seda Özdem ise, "Birkaç yıl önce Manavgat'ın Gültepe köyünde bir ev yangınında 1.5 yaşında bir erkek çocuğu hayatını kaybetti. Beni çok etkilemişti. Ağladım ama içimden ağladım. Çünkü itfaiyeci olarak insanlara güç vermemiz gerekiyor" dedi.

ERKEKLERLE AYNI EĞİTİM
Büyükşehir İtfaiyesi koordinatörü Mustafa Öztürk ise, 570 personel ve 42 istasyonla 24 saat görev başında olduklarını belirtti. 20 kadın itfaiye eri bulunduğunu söyleyen Öztürk, "Erkek arkadaşlarımızla aralarında bir fark yok. Her türlü aktif görevde kadın arkadaşlarımız çalışır" dedi.
BİZE ULAŞIN