İsimsiz Kahraman’a TÜBİTAK ödülü

SDÜ’de 20 kişilik ekip tarafından hazırlanan ve adı şimdilik ‘İsimsiz Kahraman’ konulan elektrikli araç, TÜBİTAK’tan ‘Yerlilik’ ödülü aldı

İsimsiz Kahraman’a TÜBİTAK ödülü
Süleyman Demirel Üniversitesinde (SDÜ) 20 kişilik bir ekip tarafından hazırlanan ve adı geçici olarak 'İsimsiz Kahraman' konulan elektrikli araç, TÜBİ- TAK'ın verdiği 'Yerlilik' ödülünün sahibi oldu. SDÜ Elektrikli Araçlar Koordinatörü Hidayet Yıldız, geçen yılın nisan ayında, aralarında akademisyen ve öğrencilerin de bulunduğu 20 kişilik bir ekip ile elektrikli araç üretimine başladıklarını söyledi. Aracın üretiminin yaklaşık 3 aylık çalışmanın ardından tamamlandığını bildiren Yıldız, tüm parçaların yerli imkanlarla karşılandığını dile getirdi.

DAHA HIZLI
Aracın 170 kilo ağırlığında olduğunu ve saatte 120 kilometre hıza kadar ulaşabildiğini vurgulayan Yıldız, geçen yıl TÜBİ- TAK tarafından Kocaeli Körfez Pisti'nde gerçekleştirilen ve 52 üniversiteden elektrikli araçların katıldığı 12. Alternatif Enerjili Araç Yarışlarına katılan 'İsimsiz Kahraman'ın beşinci olduğunu kaydetti. Yıldız, 36 bin liraya mal olan aracın, yarışlarda maliyeti 1 milyon lirayı bulan araçlarla yarıştığını, maliyeti kendilerinden çok daha yüksek araçları geride bıraktığını vurguladı.
BİZE ULAŞIN