Çılgın proje için ilk kazma vuruldu

Antalya Büyükşehir Belediyesi ‘Hayır bu proje yapılamaz’ diyenler olsa da ‘Evet yapılabilir’ diyerek imkansızı gerçekleştirecek Boğaçayı Projesi’ni başlattı

Çılgın proje için ilk kazma vuruldu
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 'çılgın projesi' Boğaçayı'nda çalışmalar başladı. Projenin başladığını müjdeleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, "Bugün 'Evet' deyip Boğaçayı Projesi'ne başladık. Her ne kadar 'Hayır bu proje yapılamaz' diyenler olsa da biz 'Evet bu proje yapılacak' demiştik. Antalya'da ne zaman imkansızı gerçekleştirecek bir projeye başlasak hep 'evet' diyoruz. Hayatta her şey hep evetle mümkün" dedi.

'MUHTEŞEM PROJE'
Dün itibariyle Boğaçayı Projesi'nin startını verdiklerini müjdeleyen Başkan Türel şu açıklamayı yaptı: "DSİ öncelikli olarak Boğaçayı üzerindeki temizlik çalışmalarını ciddi bir iş makinası gücü ile başlattı. Biz de iş makineleri ile destek veriyoruz. Bu çalışmalar; denizin yaklaşık 750 metre içeri alınmak kaydı ile Boğaçayı Deresi üzerinde hem bir güzel manzara oluşması, hem bir dere görüntüsünün verilmesi hem de etrafı ile ilgili peyzaj çalışmalarının başlatılmasıyla ilgili. Bu bölgedeki güzelleştirme çalışmaları ile ilgili projemiz de 15 Mayıs itibari ile tamamlanıyor."

YAPILAMAZ DİYENLER
Boğaçayı Projesi'nin, sadece bir Büyükşehir Belediyesi projesi olmadığına değinen Başkan Türel, "Bütün bakanlıklarımızla hükümetimizin, Başbakanımızın, Cumhurbaşkanımızın bizzat irade koyduğu Antalya'ya yakışan, gerçekten muhteşem bir projedir. Belki yapılamaz diyenler bu haberi okuduklarında üzülecekler ama olsun bizim için önemli olan Antalya'daki vatandaşlarımızı sevindirmek" ifadesini kullandı.

HALK 'EVET' DİYOR
Antalya'da ne zaman iyi bir şey yapsalar hep 'hayır' diyenler olduğunu belirten Türel, "Biz de Antalya'da ne zaman imkansızı gerçekleştirecek bir projeye başlasak hep 'evet' diyoruz. Hayatta her şey hep evetle mümkün. Antalyalıların bu projelere evet dediğini kamuoyu anketlerinden de biliyoruz. Halkın büyük bir desteği var bu projeye" dedi.

ANTALYA'YA DEĞER KATACAK
Yaklaşık maliyeti 1 milyar lira olması beklenen Boğaçayı Projesi kapsamında büyük bir yat limanı ile içe doğru 40 kilometrelik yeni bir sahil oluşturulacak. İçerisinde yaşam merkezleri, halka açık rekreasyon ve aktivite alanları, yat limanları, restoranlar yer alacak. Proje 10 bin kişiye iş imkanı sağlayacak. Projeyle, Konyaaltı bölgesini tehdit eden ciddi taşkın ve sel riskinin de önüne geçilecek. Son 80 yılda 70 metresi kaybolan Konyaaltı sahilindeki erozyona da çözüm getirilecek.

ALT YAPI İHALESİ
Başlatılan çalışmaların ardından derhal alt yapı çalışmaları ile ilgili ihaleye start vereceklerini söyleyen Türel, "Boğaçayı'nın, hem denizin içine alınması, hem de etrafının düzenlenmesi ile ilgili projeyi de bir kaç ay içerisinde ihale etmiş oluruz. Derenin kuzey istikametinde rusubatlarla ilgili mutlaka alınması gereken tedbirler kapsamında yapılması gereken ihaleler var. Bakanlığın da onayıyla ihalelerini bu sene içerisinde başlatmak suretiyle, ciddi bir çalışma daha yürütülmüş olacak. Dolayısıyla Boğaçayı Projesi start aldı, başladı diye rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü bundan sonraki yürütülecek bütün iş ve işlemler kesintisiz arka arkaya, bu çalışmaların süreklilik arz edecek şekilde olmasını sağlayacak" dedi.
BİZE ULAŞIN