Flamingolar geri döndü

Göller Yöresi’nin değişmeyen misafirleri flamingolar bu yıl yine Yarışlı Gölü’ne geldi. Geçen yıl mermer ocakları nedeniyle Akgöl’e giden flamingolar, Akgöl’ün suyu kuruyunca Yarışlı’ya döndü

Flamingolar geri döndü
Burdur'un Yeşilova ilçesinde bahar döneminde her yıl binlerce flamingonun uğradığı Yarışlı Gölü bu yıl da misafirlerini ağırladı. Geçen yıl mermer ocakları nedeniyle Akgöl'e giden flamingolar, Akgöl'ün kuruması nedeniyle yeniden Yarışlı Gölü'ne geldi. Flamingo gözlemi için her yıl Yarışlı Gölü'ne gezi düzenleyen Patika Grubu kurucusu ve orman yüksek mühendisi Nusret Yakışıklı, "Onlar bizim misafirlerimiz. Afrika'dan Sibirya'ya giderken ve dönerken Anadolu'nun semalarından geçmek ve sodalı göllerimizde konaklamak zorundalar" dedi.

KUŞLARIN SON SIĞINAĞI
Söğüt Gölü, Bucak yakınlarındaki Kestel Gölü, Elmalı'daki Karagöl, Avlan Gölü ve irili ufaklı onlarca gölün insan eliyle kurutulanlar arasında olduğuna değinen Yakışıklı, "Yarışlı Gölü neden önemli? Çünkü bu göl göçmen kuşlar için olduğu kadar, orada kuluçkaya yatan onlarca yerli kuş için de son sığınak görevini üslenmiş durumda. Diğer göllerde olmayan bir şey var bu gölde. O da sodalı suyu" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN