Bizim gizli bir ajandamız yok

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, referanduma kısa süre kala vatandaştan oylanacak 18 maddeyi bir kez daha okuyup karar vermelerini istedi

Bizim gizli bir ajandamız yok

Türkiye'nin dünyaya açılan kapısı Antalya'dan çıkıp Türkiye'nin dünyaya açılan yüzü olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, referanduma saatler kala yaşanan süreci, duygularını, parti programını ve düşüncelerini SABAH Akdeniz okurları için Haber Müdürü İbrahim Okumamış'a anlattı.

ÜLKE DEĞİŞİM SÜRECİNE GİRECEK
Antalya, Isparta ve Burdur'da oy kullanacak seçmenlere önemli mesajlar veren Bakan Çavuşoğlu, bölgede il ve parti farkı gözetmeden sorunları çözmeye, talepleri karşılamaya çalıştığını söyledi. Göreve geldiği günden beri gece gündüz demeden hem ülke içinde hem de ülke dışında cansiperane çalışan Bakan Çavuşoğlu, yarın sandıktan çıkacak sonuçtan sonra ülkenin önemli bir değişim sürecine gireceğine dikkat çekti. Referandum öncesi verdiği son röportajda her zaman olduğu gibi samimiyeti ve doğallığı ile sorulara cevaplar veren Dışişleri Bakanı, yaptığı çalışmalarla da Avrupalılara ders verdiğini bir kez daha kanıtladı. Bakan, bana göre daha önceki röportajımda anlattığı gibi, "Bizim Yörükler olarak özelliğimiz, vatanımızı, milletimizi, bayrağımızı her şeyin üstünde tutmaktır. Yaylalara develerle göç ederdik. Ben de Yörük çocuğu olmaktan onur duyuyorum. Keçi de koyun da güder Avrupa'yı da yönetiriz" sözü son dönemde yaptıklarının kanıtı oldu.

İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRDİK
Röportajımıza hiç lafı uzatmadan başladık. Son 15 yılda Türkiye'de hayal bile edilemeyen projeleri gerçekleştirdiklerini anlatan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Herkes coşkuyla yarın akşamı bekliyor. 15 yıldır memlekette istikrar, güven, birliktelik olunca engelleri nasıl aştığımızı, vatan millet aşkıyla nasıl hizmet ettiğimizi, Türkiye'yi ve Türkiye Cumhuriyeti'ni nasıl yücelttiğimizi, emin adımlarla hedeflerine nasıl götürdüğümüzü milletimiz çok iyi biliyor. Hükümet olarak ilkleri gerçekleştirdik. Sorunları çözerek Türkiye'nin 100. yılı hedeflerine doğru koştuk. Türk milleti daha iyisini hak ediyor" şeklinde konuştu.

İSTİKRARI YAKALADIK
Çavuşoğlu, her şeye rağmen 15 senede istikrarı yakaladıklarını, bunu sistem sayesinde değil tek başına iktidar olmaları sayesinde başardıklarını ifade etti. Tek başına iktidarın önemini 7 Haziran seçimlerinde bir kere daha idrak ettiklerini, 1 Kasım'da tekrar AK Parti'nin iktidara geldiğini dile getiren Çavuşoğlu, "Halkın büyük ekseriyeti de geçmiş tecrübelerinden dolayı koalisyonu istemiyor. Yine de 15 sene çok zor geçti, içeride ve dışarıda çok dik durduk. Bu dik duruşun sebebi, tek başına iktidarda olmanın yanı sıra çok güçlü liderimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın olmasındandır" dedi.

TURİZM ÇABASI
Sadece siyaset yapmadıklarını Antalya'nın geleceğine de katkı koyduklarına dikkat çeken Bakan Çavuşoğlu, kolay ulaşılabilir bir şehir olmak, turizmi geliştirmek gerektiğini vurgulayarak, "Türkiye'de ilk kez Antalya'da düzenlediğimiz Sağlık ve Spor Turizmi Fuarı rekor kırdı. Sadece Rusya'dan 20 bin hastanın Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bakımıyla ilgili anlaşma imzalandı. İki günde 10 milyar dolarlık anlaşma imzalandı. Turizmi 12 aya yaymak için kafa yoruyoruz. Her alanda turizmden yararlanmak istiyoruz. Sağlık turizmi de bunlardan biri" ifadelerini kullandı. Antalya'da turizmin daha da geliştirilmesi için çaba gösterdiklerini, fakat geçen yıl gerek terör olayları gerek 15 Temmuz darbe girişimi gerekse Rusya krizi nedeniyle yabancı turist sayısında bir azalma olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, turizmcileri rahatlatan şu mesajı verdi: "Rusya ile krizi atlattık, Ukrayna ile kimlikle seyahat edebilmenin önü açıldı. Şimdi Rusya ile de pasaportsuz seyahatin önünü açmak için süreci başlatmak istiyoruz. En azından tek taraflı olarak, sadece Rusların kimlikle gelmelerine hazır olduğumuzu kendilerine ilettik. Bu da Antalya turizmine önemli katkı koyacaktır."
"Nedir bu Cumhurbaşkanlığı Sistemi?" diye sorduğum Bakan Çavuşoğlu, şöyle konuştu: "Yarın önemli bir referandum yapılacak. Şu anda Türkiye'de cumhurbaşkanlığı ve parlamenter olmak üzere iki sistemli bir yapı var. Cumhurbaşkanlığı sistemi esasen yıllardır herkesin tartıştığı ve arzu ettiği, geçmişte Muhsin Yazıcıoğlu, Alparslan Türkeş, Necmettin Erbakan, Turgut Özal, Süleyman Demirel tarafından da savunulan ama bugüne kadar başarılamayan bir sistem. Ama onun da ötesinde bizim Türkiye'deki sistemi netleştirmemiz gerekiyordu. Parlamenter sistem, cumhurbaşkanlığı sistemi de değil, karma bir sistem. Diğer ülkelerde ya parlamenter sistem var, ya cumhurbaşkanlığı sistemi var. Bizde ikisi birden var, onu sadeleştirmek gerekiyor. Yürütmenin başında bir kişinin olması lazım, aynı anda iki kişi olmaz. Onun dışında yaptığımız, rejimle ilgili bir değişiklik değil. Sistemin netleştirilmesi. Geçmiş yıllarda cumhurbaşkanları ve başbakanlar arasında yaşanan krizleri hepimiz yaşadık. Yeni sistemde Türkiye'de artık koalisyon hükümetleri olmayacak. Seçim zamanında yapılacak, daha bağımsız ve işleyen yasama, yürütme ve hukuk sistemi olacak. Meclis, yasama ve denetim görevi yapacak. Artık yeni sistem sayesinde Cumhurbaşkanından hesap sorulabilecek."

REFERANDUM SONRASI
Yeni anayasa maddeleri hakkında da bilgiler veren Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "Bu sistemde yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını güçlendiriyoruz ki ülke geleceğe emin adımlarla gitsin. Yargıdan ve sistemden şüphesi olmasın, demokrasisi güçlü olsun, yönetim güçlü olsun seçimler zamanında olsun. Şahıslar değil Türkiye'nin sistemi güçlü olsun. Şahıslara bağlı kalmak olmaz."

PATRON MİLLET OLACAK
Cumhurbaşkanının elinden mutlaka Kenan Evren yetkilerinin alınması gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, "Geçmişte birçok liderin savunduğu cumhurbaşkanlığı sistemini ülkemize getirmeliyiz. Sistemi netleştirip, demokrasiyi güçlendireceğiz. Patron millet olacak" dedi.

BİZE ULAŞIN