Bu horoz başka horoz

Fethiye’de hobi amacıyla süs tavuğu yetiştirmeye başlayan Abdullatif Akdu ve lise öğrencisi oğlu 400 kanatlıdan oluşan büyük bir çiftlik oluşturdu

Bu horoz başka horoz
Fethiye ilçesinde, hobi amacıyla süs tavuğu yetiştirmeye başlayan 42 yaşındaki Abdullatif Akdu ve oğlu 17 yaşındaki Abdurrahman Akdu, ülkenin en nadir süs tavuklarının aralarında bulunduğu 400 kanatlıdan oluşan çiftlik kurdu. Çiftlikteki dev koşin cinsi 1.5 yaşındaki 'Prens' adlı horoza 5 bin lira fiyat biçiliyor. Kara- çulha Mahallesi'nde yaşayan lokmacı Abdullatif Akdu 4 yıl önce, hobi amaçlı süs tavuğu yetiştirmeye başladı. Babaoğul, evlerinin bitişiğinde kurdukları çiftliğe, İstanbul, Balıkesir, Tokat gibi illerden dev koşin, rahibe fizan, australorp, habeş ve kıvırcık cinsi nadir tavuk türleri getirdi. Tavuklara, tavus kuşu, sülün, keklik ve bıldırcın türlerinin de eklenmesiyle çiftlikteki kanatlı sayısı 400'e ulaştı.

2'NCİ EL OTO FİYATINA
Bakımını lise öğrencisi Abdurrahman Akdu'nun üstlendiği çiftlikte, süs tavukları görünüşleriyle bilindik tavuk türlerinden ayrılıyor. Renkli tüyleri, desenleri, paça ve gaga yapılarıyla dikkati çeken tavukların az yumurtladığı için zor ürediği belirtiliyor. Bu nedenle çiftlikteki tavukların fiyatları 100 liradan başlayıp 5 bin liraya kadar çıkıyor. Çiftlikteki dev koşin cinsi 'Prens' adlı horoza ise 5 bin lira fiyat biçiliyor. Türkiye'de nadir bulunan 5.5 kilo ağırlığındaki horoz, aynı cinsteki eşiyle birlikte satılıyor. Anavatanı Çin olan horozun, süs tavukları arasında oldukça popüler olduğu vurgulandı.
BİZE ULAŞIN