Dört kişiye hayat verdi

Antalya’da geçirdiği trafik kazası sonucu kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 46 yaşındaki Hasan Çakmak’ın kardeşleri tarafından bağışlanan kalbi, karaciğeri ve 2 böbreği 4 kişiye can oldu

Dört kişiye hayat verdi
Antalya'nın Aksu ilçesinde geçirdiği motosiklet kazası sonrası beyin ölümü gerçekleşen Hasan Çakmak'ın organları bağışlandı. Petrol istasyonunda çalışan Hasan Çakmak arkadaşı Muharrem Yağcı ile birlikte 11 Nisan tarihinde kent merkezinden Aksu ilçesine köfte piyaz yemeye gitti. Muharrem Yağcı'nın kullandığı motosiklet Tigem Kavşağı'nda tek taraflı kaza yaptı. Başından yaralanan Hasan Çakmak, önce özel bir hastaneye, ardından Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Ameliyata alınan Çakmak'a yapılan tüm müdahalelere rağmen beyin ölümü gerçekleşti. Acı haberi alan erkek kardeşi Mehmet Çakmak, kız kardeşi Şükran Çakmak Karakaya ile birlikte Hastane görevlilerine kardeşlerinin tüm organlarını bağışladıklarını bildirdi. Bunun üzerine Hasan Çakmak'ın kalbi, karaciğeri ve iki böbreği alındı. Çakmak'ın kalbi son dönem kalp yetmezliği aşamasında olan ve yapay kalp ile yaşama tutunan Ümit Eroğlu'na tam uyumlu olduğu belirlendi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde Prof. Dr. Ömer Beyazıd ve arkadaşları tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyonla Hasan Çakmak'ın kalbi Ümit Eroğlu'na nakledildi. Kalp müjdesini alan evli ve iki kız çocuğu babası Ümit Eroğlu gözyaşlarına boğuldu. Nakil öncesi Eroğlu'na eşi Hilal ve iki kızı moral verdi.

3 KİŞİ DAHA HAYAT BULDU
Hasan Çamak'ın bir böbreği yine aynı hastanede acil organ bekleyen bir hastaya nakledilirken, diğer böbreği ise ambulansla Isparta'ya götürüldü. Burada acil böbrek bekleyen hastaya nakledildi. Karaciğeri ise Konya'da acil organ bekleyen bir kişiye hayat verdi. Organlarını bağışlayan Mehmet Çakmak ile kız kardeş Şükran Çakmak Karakaya ise Hasan Çakmak'ın cansız bedenini Antalya Adli Tıp Kurumu morgundan alarak aile mezarlığında toprağa verdi. Ağabeyinin motosiklet kullanmasını bilmediğini de belirten Mehmet Çakmak, "Ağabeyim motosikletin arkasındaymış. Beyin ölümü gerçekleşince kendi isteğimizle bağışta bulunduk" dedi. Organ bağışında bulunan Çakmak ailesine Türkiye'nin ilk yüz nakilli hastası Uğur Acar başsağlığı dileğinde bulundu. Organ bağışının önemine dikkat çeken Acar, Çakmak ailesine yaptıkları insanüstü davranıştan dolayı teşekkür etti.
BİZE ULAŞIN