Güvenlik zor meslek

Antalya Stadı, sıkı bir eğitim alan, işinin ustası güvenlikçileri emanet. SABAH Akdeniz, güvenlikçilerin yaşadıklarını, Antalya Stadı Güvenlik Müdürü Çankıran’dan dinledi

Güvenlik zor meslek
Antalyaspor, taraftar ve özel güvenlik üçgeninde yaşananları ilk kez SABAH Akdeniz gündeme getiriyor. Hemen her maçta yaşanan saha içi ve saha dışı olaylarda hiç tartışmasız özel güvenlik güçlerinin yeri ayrı. Gerek milli, gerekse Antalyaspor'un resmi maçlarında sahaya atlayan seyircilerle özel güvenlik görevlileri arasında yaşanan kovalamacanın faturasını kulüp, taraftar ve özel güvenlik görevlisi ödüyor. Antalyaspor'un ödediği para cezası her maç minimum 150 ile 200 bin lirayı bulurken, tekrarı halinde katlanarak artıyor. Antalyaspor Koruma ve Güvenlik Müdürü Gökhan Çankıran, ekip olarak spor karşılaşmaları konusunda oryantasyon eğitimini en iyi şekilde almış, ilgili güvenlik mevzuatı hakkında derinlemesine bilgilendirilen, yetki ve sorumluluklarının idrakında olan, olası durumlara en iyi şekilde hazırlanmış durumda olduklarını anlattı. Çankıran, "Yılın belli dönemlerinde kriz yönetimi, davranış şekilleri, kalabalık yönetimine yönelik psikolojik eğitimler alıyoruz" bilgisini verdi.

EL KABİR KORKTU
Saha içinde ilginç deneyimler de yaşadıklarını anlatan Gökhan Çankıran "Antalyaspor- Beşiktaş maçında sahaya inen genç taraftar El Kabir'in arkasından koşunca ister istemez kaygılanıp futbolcuyu koruma moduna girdik. Daha sonra forma isteme arzusunu hissedince hiç bir müdahale etmedik. Ancak El Kabir olay nedeniyle biraz gerildi. Taraftarın niyetini biz anlayabiliyoruz ama futbolcu hissedemez. O nedenle biz de futbolcuya ulaşmadan dışarı çıkarmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

PROFİL ANLIK ÇİZİLİYOR
Kimin ne amaçla sahaya girdiğini kestirmenin o an için mümkün olmadığını belirten Çankıran "Edindiğimiz tecrübeler ve koşan kişinin davranışlarına, vücut diline, sergilediği tavırlara dayanarak anlık bir şekilde kişi profilini çiziyor ve ona göre tavır sergiliyoruz. İşimiz gereği hem sahaya atlayanın, hem de tribünde oturan insanların güvenliğini sağlamak mecburiyetindeyiz" dedi. Çankıran, çocukların veya gençlerin büyük bir çoğunluğunun tribünde kendilerine refakat eden anne ve babalarının yönlendirmeleriyle sahaya girip futbolculardan forma istediklerini tespit ettiklerini de belirtti.

EMRE MOR KORUMAYA ALDI
Bir başka örnek de Antalya'da oynanan Türkiye - Finlandiya maçında meydana geldi. Bitiş düdüğünün ardından taraftarın yaşadığı sevinçle birlikte bazı taraftarlar milli futbolcularımızdan forma isterken SABAH Akdeniz objektifine takılan olayda taraftarı kıskıvrak yakalayan özel güvenlik görevlisine Emre Mor müdahale ederek serbest kalmasını sağladı.
BİZE ULAŞIN