Kahramanlar böyle yetişiyor

Eğirdir Dağ Komando Okulu’ndaki, komando ihtisas kursuna katılan askerlerin 27 hafta devam eden ileri dağcılık eğitimleri nefesleri kesti

Kahramanlar böyle yetişiyor
Türkiye'nin dört bir yanındaki birliklerde görevli iken gönüllük esasına göre seçilen ve önce fiziki ve psikolojik testlere tabi tutulan 51 komando adayı, Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı'ndaki, komando ihtisas kursuna katıldı. Eğitimde komando adayları derin kar, şiddetli soğuklarda komando harekatı, kara komando harekatı, hava indirme harekatı, su üstü komando harekatı, meskun mahallerde teröristle mücadele harekatı, mayın, el yapımı patlayıcı (EYP), birinci seviye müdahale ve acele tahrip teknikleri safhalarından oluşan eğitimlerde imkansızı başarmak için çabalıyor. Komando adayları, aday olabilmek için bile fiziki ve psikolojik testlerden geçiriliyor. Bu testi kazanabilen adaylar için ise 27 haftalık zorlu eğitimin startı veriliyor. Sırtlarındaki 40 kilogramlık çantaları, silah ve hücum yelekleriyle bütünleşen adaylar dünyanın en zorlu eğitimlerinden biri olarak gösterilen Isparta Eğirdir Dağ Komando Okulundaki Komando İhtisas Kursu'na dahil oluyor.

GÜVENLİK ÖN PLANDA
Kursun en önemli aşamalarından biri olan ileri dağcılık eğitimi için komando adayları 5 gün boyunca doğayla baş başa bırakılıyor. Komandolar, ölüme meydan okudukları bu eğitimde güvenliği de ön planda tutuyorlar. 60 metrelik kayalıklardan sessizce inip mağaraları kontrol eden komando adayları, komutanlarının verdiği emirlere harfiyen uyuyor.

TEK KADIN KOMANDO
Eğitimlerden başarıyla çıkan subay ve astsubaylar komando ihtisas brövelerini alarak birliklerine dönüp görevlerine devam ediyor. Bu komandolar ayrıcalıklı statüye sahip oluyor ve komando birliklerinde çalışmak için öncelikli personel unvanını alıyor. Ölüme meydan okuyan eğitimlerde adaylar arasında bulunan tek kadın astsubay da diğer adaylarla birlikte her türlü eğitimden geçerek, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gözbebeği birliklerde görev almak için ter döküyor.
BİZE ULAŞIN