Tatilcilerin ilk tercihi

Yurt içi turizm araştırması, yerli turistin tercihini belirledi. Tatil için en çok rağbet gören yer yine Antalya oldu. Turizmin başkenti, en çok tercih edilen ve en sevilen tatil bölgesi oldu

Tatilcilerin ilk tercihi
Türkiye'nin en büyük izinli veri tabanına sahip online araştırma şirketi Dorinsight tarafından gerçekleştirilen 'Yurt İçi Turizm Araştırması' en güncel tatil trendlerini ve tatilcilerin popüler tercihlerini ortaya koydu. Araştırmaya göre yerli turistin ilk tercihinin Antalya olduğu bir kez daha tescillendi.

ANTALYA AÇIK ARA ÖNDE
400 kişiden oluşan katılımcı grubu, araştırma kapsamında yurt içi tatili için mekân tercihlerini, yılın hangi dönemlerinde tatile çıktıklarını ve tatil için ayırdıkları bütçeleri paylaştılar. Araştırmaya göre; Antalya, yüzde 24'lük oranla açık ara en çok tercih edilen lokasyon olurken, onu yüzde 8'le İstanbul izledi. En sevilen tatil yerleri arasında Antalya yüzde 26 ile yine liderliği elde etti.

TATİLCİNİN BÜTÇESİ BELLİ
Araştırmada tatile ayrılan bütçe konusu da incelendi. Buna göre yurtiçi tatillerinde ortalama 2 bin 380 TL bütçe ayrılıyor. Ayrıca 30-39 yaş grubunun (2.650 TL), 40-50 yaş grubu (2.480 TL) ve 18-29 yaş grubuna (2.000 TL) göre tatile daha fazla bütçe ayırdığı da çıkan sonuçlar arasında. Araştırmadan çıkan bir diğer sonuç ise tatile gitmek için ulaşımda en çok şahsi otomobil (yüzde 47) tercih edilmesi oldu. 30-39 yaş grubu (yüzde 56) ve 40-49 yaş grubu (yüzde 57), 18-29 yaş grubuna (yüzde30) göre, tatile şahsi otomobil ile gitmeyi daha çok tercih ediyor. Katılımcıların yüzde 80'i tatillerini önceden planlarken, yüzde 20'si ise belli bir plana bağlı kalmadan anlık olarak tatile çıkıyor.
BİZE ULAŞIN