Görme engellilerin trafik isyanı

Antalya’da görme engelli vatandaşlar, yolun karşısına geçmek isterken bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren görme engelli Mehmet Kalkan için eylem yaptı

Görme engellilerin trafik isyanı
Geçen hafta Sütçüler Caddesi'nde yolun karşısına geçmeye çalışan 39 yaşındaki görme engelli Mehmet Kalkan ile kendisi gibi görme engelli Sevgi Kurt Kalkan'a (49), M.E'nin kullandığı 07 F 8889 plakalı otomobil çarptı. Kazanın ardından Mehmet Kalkan olay yerinde hayatını kaybederken, eşi Sevgi Kurt Kalkan yaralandı. Sürücü M.E. ise gözaltına alındı. Dün kazanın olduğu bölgeye gelen Altınokta Körler Derneği üyeleri, yolu bir müddet trafiğe kapatarak eylem yaptı. Caddeden geçen arabalara 'durun' işareti yapan görme engelli üyeler, kaybettikleri arkadaşlarının ihmal yüzünden yaşamını yitirdiğini savundu.

ALAY EDİYORLAR
Bir müddet sonra tekrar trafiğe açılan yoldaki eyleme kazada yaralanan Sevgi Kurt Kalkan da katıldı. Olay anını anlatan Kalkan, "Gerçekten öyle dengesiz şoförler var ki siz olmasaydınız biz çoban olurduk. Halbuki biz ona 'neredeyiz' diye sorduk, 'Çınarlı Öğrenci Yurdu'nda ineceğiz' diyoruz, 'bunlar bizi çok yordular' diyor diğer yolcuya. Halbuki onu cevaplamak çok mu zor. Çoğuna soruyoruz, 'bilmiyoruz' diyor. Şoför bilmeyecek de kim bilecek" dedi.

SONUÇ ALAMIYORUZ
Altınokta Körler Derneği Şube Başkanı Rahim Ezgi ise olaydan dolayı büyük üzüntü duyduklarını dile getirdi. Dernek olarak karşıdan karşıya geçiş noktalarında sesli uyarılar başta olmak üzere tüm trafik sinyal sisteminin erişilebilir olması için çok çaba sarf ettiklerini belirten Ezgi, "Eksiklikleri defalarca yerel ve ulusal basınımız ile paylaştık. Ancak tüm bu çabalarımız sonucu yerel yöneticiler ve ilgili organlardan elde ettiğimiz tek somut sonuç, 'taleplerinizi değerlendiriyoruz' cevabıdır" dedi.
BİZE ULAŞIN