Mermer ihracatı yüz güldürdü

Burdur’da yılın ilk 3 ayında yaklaşık 25 milyon dolarlık mermer ihracatı yapıldı. Sektörde yapılan ihracatta geçen yıla göre 1 milyon 193 bin dolarlık artış yaşandı

Mermer ihracatı yüz güldürdü
Burdur Doğaltaş Madenciler ve Mermer Makineleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (BURDOĞTAŞ) Başkanı Nasuh Ekinci, yılın ilk 3 ayında 24 milyon 905 bin 510 dolarlık mermer ve maden ürünleri ihracatı yapıldığını belirterek, geçen yıla göre 1 milyon 193 bin 370 dolar artış olduğunu söyledi. Rakamların sektörün büyüdüğünü gösterdiğini belirten Ekinci, Burdur'un sadece doğaltaş ve mermer sektöründe değil diğer sektörlerde de ciddi lokomotif olacak şekilde derlenip, toparlanıp ihracatını artıracak yeni enstrümanlar, yeni imkanlar bulması gerektiğine işaret etti. Mermer sektörü olarak 2017'nin iyi geçeceğini ümit ettiklerini belirten Ekinci, "Çin haricinde Hindistan firmaları da blok mermer talebiyle geldi. Böylece müşteri portföyümüzde gelişme olacak. En azından ihracatımızda geçen yıla göre yüzde 15 oranında artış bekliyoruz. Geçen yıl 129 milyon dolarlık ihracat yapmıştık. 140 milyon dolarlık ihracat bekliyoruz" diye konuştu.

EKONOMİYE BÜYÜK KATKI
Sektör olarak iyi şeyler yaptıklarını da aktaran Ekinci, "Türk Mermer Maden Vakfı olarak 1 milyon metrekareden fazla alanı ağaçlandırıyoruz, ayrıca çevreye doğrudan verdiğimiz bir zarar yok. Biz madenlerimizi çıkarıp rehabilitasyonunu da yapıyoruz. Ekonomimize çok ciddi katkı yapıyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN