Sakin şehrin atıkları

Isparta’nın Eğirdir ilçesinde belediye bünyesinde kurulan geri dönüşüm biriminde toplanan atıklar, usta ellerde birer sanat eserleri haline geliyor

Sakin şehrin atıkları
Türkiye'nin 12'nci 'Sakin Şehri' olan Isparta'nın Eğirdir ilçesinde belediye bünyesinde kurulan geri dönüşüm biriminde toplanan atıklar, birer sanat eseri haline getiriliyor. 'Her atık çöp değildir' sloganıyla 3 yıl önce belediyenin rekreasyon alanı Rüya Park'ta geri dönüşüm biriminin kurulduğu ilçede, neredeyse atık olan her şey yeniden tasarlanarak günlük yaşamda kullanılır hale getiriliyor. Saksılardan insan figürü, lastiklerden horoz, kartal ve tavus kuşu gibi hayvan figürlerinin de yapıldığı 5 personelin çalıştığı birimde, peçete, plastik çatal ve kaşık sapları, kullanılmayan ağaç dalları ile taşlara da yeniden şekil veriliyor.

USTA ELLERDEN GEÇİYOR
Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl, 'çevreci belediye' olma yönünde çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyledi. Bu kapsamda yeşil alanlarda gerçekleştirilen faaliyetleri artırdıklarını dile getiren Şengöl, ilçe genelinde belediye görevlilerince toplanan atıkların, geri dönüşüm birimine getirildiğini, ardından atıkların usta ellerde çeşitli figürlere dönüştürüldüğünü anlattı.

KAŞIKTAN KUŞ
5 personelin çalıştığı geri dönüşüm biriminde peyzaj mimarı olarak görev yapan Aslı Akyol da atık malzemeleri şekillendirmeye yaklaşık 3 yıl önce başladıklarını anlattı. Kaşık saplarından kartal ve kuş figürleri, saksılardan bisiklet süren insan figürü yaptıklarını ifade eden Akyol, "İnsanların, bunların sanatsal ve görsel değerini fark etmesini istiyoruz. İnsanlarımızın da her atığın çöp olmadığını anlayarak bize yardımcı olmalarını istiyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN