Ekonomi dünyası geleceğe bakıyor

Batı Akdeniz iş dünyası referandum sonrası ekonomiye odaklanılması gerektiğini belirterek, “Şimdi çalışma ve üretme zamanıdır” mesajı verdi

Ekonomi dünyası geleceğe bakıyor
Referandum süreci tamamlandı. Yeni Türkiye'nin adımları atıldı. Antalya'da iş dünyası ise artık ekonomiye odaklanılması konusunda hemfikir. 2016 yılında Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrası tarihinin en kötü turizm sezonunu geçiren, ihracat yasaklarının tarım sektörüne darbe vurduğu Antalya'da ekonomi dünyasının beklentisi acilen normale dönülmesi ve yatırım ikliminin yeniden oluşturulması. Huzur ve istikrar vurgusu yapan ekonomi dünyası, referandum sonrası kısır çekişme ve söylemlerin geride bırakılarak artık ekonomiye odaklanılması gerektiğini belirterek, "Şimdi çalışma ve üretme zamanıdır" dedi.

GEREKLİ ADIMLAR ATILMALI
Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere referandum sonucunda devletteki çarkların hızlanacağını ve yeni bir dönemin başlayacağını açıkladı. Seçimin olaysız bir şekilde gerçekleşmesinin Türkiye'deki demokrasi kültürünün gücünü gösterdiğini vurgulayan Dere, "Referandumda milli irade tecelli etti. Milletin tercihini yaptı. Bundan sonra yapılması gereken ülkemizin daha ileri gitmesi için ekonomide ve diğer alanlarda ülkemizin faydasına olan gerekli adımların zaman kaybedilmeden atılmasıdır" şeklinde konuştu.

ÖZEL SEKTÖR ÖNÜNÜ GÖRECEK
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, yatırım ikliminin önünü açacak düzenlemelere ihtiyaç olduğunu dile getirdi. İş dünyasının güven ikliminin yeniden inşa edilmesini beklediğine dikkat çeken Çandır, "Özel sektörün önünü daha rahat göreceği, risk alarak yatırım yapabileceği bir ortam yaratılmasını bekliyoruz. Ortak hedef doğrultusunda geleceğe odaklanıp, önümüze koyduğumuz hedeflere birlikte koşmalıyız. Bölgesinde söz sahibi olan ülkemizin güçlü potansiyelini harekete geçirecek, ekonomimizi canlandıracak kararlar hayata geçirilmelidir" diye konuştu.

HUZUR
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı bir an önce ele alınması gereken konuların başında turizmin geldiğini belirterek, "Referandum sonrası Türkiye'nin yeniden ana gündem maddelerine dönmesi lazım. Turizm açısından 2016 zor bir dönemdi. 2017 yılı da zorluklarla başladı. Turizmde alışıla gelmiş büyüme hızımızı yeniden yakalamak istiyoruz. 2017 yılının turizmde Türkiye'nin dönüş yılı olması gerekiyor. Turizm, huzur ve barışla yan yana olan bir olgu" ifadelerini kullandı.

TOPLUMSAL DAYANIŞMA
Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Erdoğan da üretim, istihdam ve ihracatı artırmanın yollarının aranması gerektiğini belirterek, "Şimdi güçlü Türkiye için toplumsal dayanışma içerisinde olmanın ve vakit kaybetmeden geleceğe bakmanın zamanı" dedi.

RADİKAL REFORMLAR
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Türkiye'nin ekonomik reform gündemine odaklanması gerektiğinin altını çizdi. Özel sektörün uzun vadeli Ar-Ge gerektiren riskli alanlara girmediğine dikkat çeken Çetin, "Bu alanlarda gelişme için kamunun yüksek teknoloji sektörlerine doğrudan yatırım yapması, uzmanlaşmış teknoparklar kurularak açık inovasyonun özendirilmesi, küresel çapta öncü şirketlerin ve yüksek vasıflı işgücünün Türkiye'ye çekilmesi gerekiyor. Referandum sonucunun bu yolda hızlı bir gelişme yaratmasını ümit ediyorum" diye konuştu.

YATIRIMLAR HIZLANACAK
Ispar - ta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Başkanı Şükrü Başdeğirmen büyük idealleri olan Türkiye için yeni bir sürecin başladığına dikkat çekerek, "İşadamları olarak bu süreçte yatırımların hızlanacağı, istihdamın, ihracatın artarak ekonomimizin güçleneceğinden eminiz. Türkiye'yi dünyaya karşı daha güçlü ve zengin hale getirmek adına birlik beraberlik içinde yatırımlarımıza odaklanmalı ve daha çok üretmeli, daha çok çalışmalı ve daha fazla çaba göstermeliyiz" şeklinde konuştu.

BELİRSİZLİK GERİDE KALDI
Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Başkanı Yusuf Keyik ciddi bir belirsizliğin de geride kaldığını belirterek, yeni sistemle daha hızlı kararlar almanın ve icraata geçirmenin mümkün olacağını ve bunun da özel sektöre olumlu yansımasını beklediklerini savundu. Keyik, referandum sonrası özel sektörün önünü daha rahat görebileceğini ve daha rahat risk alarak yatırım yapabileceğini sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN