Kent Müzesi için ihaleye çıkılıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en büyük kent müzesi projesi olan Antalya Kent Müzesi Projesi’ni 26 Nisan Çarşamba günü ihaleye çıkarıyor

Kent Müzesi için ihaleye çıkılıyor
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in en önem verdiği projeler arasında yer alan Antalya Kent Müzesi Projesi, 26 Nisan Çarşamba günü ihaleye çıkıyor. Antalya Kent Konseyi işbirliğinde yürütülen, Antalya'ya ve turizme canlılık kazandıracak Kent Müzesi Projesi, yıkımı yapılan eski Atatürk Stadyumu, Atatürk Spor Salonu, tarihi Büyükşehir Belediye Binası, Fen İşleri, Çevre Sağlığı binaları, Karaalioğlu Parkı ve Bülent Ecevit Kültür Merkezi'ni kapsıyor.

TÜRKİYE'DE İLK YAŞANDI
Başkan Türel, yerine rezidans ve AVM yapılacağı iftiraları atılan eski Atatürk Stadyumu'nu geçtiğimiz yıl Kent Müzesi Projesi kapsamında yeşil alana dönüştürmek üzere yıkmıştı. Türel, Türkiye'de ilk kez bir stadyumu yeşil alan yapmak üzere yıkarak, tarihe geçmişti. Hemen hazırlıklara başlayan Büyükşehir Belediyesi, Antalya Kent Müzesi Projesi'nde ihale aşamasına geldi. Eski Atatürk Stadyumu'nun bulunduğu yaklaşık 31 bin 500 metrekarelik alan Karaalioğlu Parkı ile bütünleştirilecek. Stadyumun efsaneleşen açık tribünü, geçmiştekine benzer şekilde yeniden inşa edilecek. 900 kişi kapasiteli olacak yeni tribünle seyir alanı oluşturulurken, spor kültürü de yaşatılmaya devam edilecek.

AĞAÇLAR KORUNACAK
Büyükşehir Belediyesi eski hizmet birimlerinin bulunduğu 42 bin 300 metrekarelik alanı içindeki tüm prefabrik yapılar yıkılacak, mevcut ağaçların tümü korunurken, yeni ağaçlandırma çalışmalarıyla da yeşil bir doku oluşturulacak. Tarihi Belediye Başkanlık Binası, Fen İşleri ve Çevre Sağlığı binaları kültür sembolü olarak korunacak. Bu yapılar Atatürk Spor Salonu ile birlikte müze ve sergi salonu işlevi görecek.
BİZE ULAŞIN