İhracat yarım milyar doları aştı

Rusya’daki yasağa rağmen Batı Akdeniz ihracatı yüzde 24 artarak yarım milyar doları aştı. İhracat ikincisi madencilik oldu. Navlundan ise fiyat sitemi geldi

İhracat yarım milyar doları aştı
Antalya, Isparta, Burdur illerini kapsayan Batı Akdeniz ihracatı 500 milyon doları aştı. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, geçen yıla oranla yüzde 24'lük ihracat artışı yaşandığına dikkat çekerek, "Rusya'da domatese uygulanan ihracat yasağına rağmen hem yaş sebze meye ihracatımız, hem de toplam ihracatımız arttı. Bu sevindirici. Bölge olarak ihracattaki artışımız Türkiye ortalamasının tam iki katı" dedi.

MAYIS AYINDA MÜJDE BEKLENİYOR
Satıcı Rusya'da yasakların kalkması halinde ihracatta önemli bir artış yaşanacağını belirterek, Mayıs ayında müjdeli bir haber beklediklerini yineledi. Rusya'daki yasak nedeniyle Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkeleri gibi alternatif pazarlara yöneldiklerini anlatan Satıcı, bu girişimlerin pazar çeşitliliğini artırdığını söyledi. Satıcı yılsonu itibariyle ihracat yaptıkları ülke sayısının 150'yi aşacağını söyledi.
BİZE ULAŞIN