Kabaklar ışık saçıyor

Fethiye’de yaşayan üç çocuk annesi Fatıma Acar, internetten öğrendiği su kabağı süsleme sanatını mesleğe dönüştürdü. Acar’ın işleyerek abajura dönüştürdüğü kabaklar ilgi görüyor

Kabaklar ışık saçıyor
Fethiye'de internetten kabak süsleme sanatını öğrenen, 3 çocuk annesi 45 yaşındaki Fatıma Acar, su kabaklarından lamba yapıyor. 2001 yılında eşi Saffet Acar ile birlikte Konya'dan Fethiye'ye gelen Fatıma Acar, 2014 yılında internette rastladığı kabak süsleme görüntülerinden etkilenerek, bu sanata ilgi duymaya başladığını söyledi. Kurumuş bir su kabağı alarak evde ilk denemesini yaptığını anlatan Acar, daha sonra eşinin de desteğiyle Babataşı Mahallesi, Muğla Makası Mevkii'ndeki bir işhanının 2'nci katında sanat atölyesi açtığını belirtti.

100 LİRADAN SATIYOR
Kurumuş su kabaklarına desenler çizen Acar, daha sonra bu desenleri makine yardımıyla kesiyor. Vernikleme işleminden geçirdiği kabaklara renkli boncuklar yerleştiren Acar, son olarak kabağın içine ampul monte ediyor. Kurutulmasıyla birlikte yaklaşık 4 ay süren çalışma sonunda kabaklar, rengarenk ışık saçan lambalara dönüşüyor. Lambalar büyüklüğü ve desenine göre 100 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

RUH HALİNE GÖRE DESEN
Kabakları köylerden ham olarak aldığını anlatan Fatıma Acar, daha sonra kurutma, iç ve dış zarlarını temizleme aşamalarından geçirdiğini söyledi. Acar, su kabağından lambaların suya temas etmediği sürece çok uzun yıllar kullanılabileceğini kaydetti.

BİZE ULAŞIN