Sipsiye adanan bir ömür

Burdur’da yaşayan ve yarım asırdır Yörük çalgısı olan sipsi üreten Hüseyin Demir, enstrümanı yurt dışına da pazarlıyor. Demir, 49 yılda 35 bine yakın sipsi yaptı

Sipsiye adanan bir ömür
Burdur'da yaşayan ve yarım asırdır sipsi üreten Hüseyin Demir, yöreye özgü enstrümanın yurt içi ve yurt dışında tanıtımını da yapıyor. Demir (57), Teke yöresinin nefesli çalgılar grubunda yer alan ve Yörükler tarafından çok sevilen sipsinin tanıtımı için emek harcıyor. Atölyesinde yaptığı sipsilerle uluslararası yarışmalara katılan Demir, enstrümanın dünya sesleri arasına girmesini hedefliyor. Demir, yabancı ülkelerdeki müzik marketlere de ürettiği sipsilerden gönderiyor. Demir, müzik aletiyle ilkokul yıllarında tanıştığını ve çaldığı ilk sipsiyi kendisinin yaptığını söyledi. Kurduğu atölyede sipsiyi üretmeye devam ettiğini ifade eden Demir, enstrümanı yaparken huzur ve mutluluk bulduğunu dile getirdi.

FARKLI ÖLÇÜLERDE
Birçok ölçüde sipsi yaptıklarını belirten Demir, "İstenildiği kadar sayıya ulaşabiliyoruz. Japonya, Almanya, İsveç'e kadar gönderiyorum. Oradaki müzik mağazaları da istiyor. Beklediğimiz ilgiyi yakalıyoruz" dedi.

ÜNİVERSİTE EL ATSIN
Demir, gençlerin yavaş yavaş sipsi çalmaya ilgi göstermeye başladığını, bu durumun kendisini sevindirdiğini ifade ederek, "İlkokul, ortaokul, üniversite alanlarında meraklı kardeşlerimiz var. Onlara sipsi yapıyorum. İlgi duyanlar beni sevindiriyor. Günümüzde gençlerimiz yavaş yavaş çalmaya başladı. Ölmemesi için çaba gösteriyorum. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde Türk Müziği Devlet Konservatuvarı açıldı. Bu üniversitede çalgı yapımı olarak bir bölüm açılabilirse bu enstrümanımızın ölüp kaybolmaması, yaşaması için orada gönüllü usta olarak çalışabilirim" dedi.
BİZE ULAŞIN