Hayata yeniden hazırlanıyorlar

Antalya Büyükşehir Belediyesi, ‘Kadın Sığınma Evi’ndeki kadınları ayakta kalmaları için meslek sahibi yaparak hayata hazırlanıyor

Hayata yeniden hazırlanıyorlar
Koca ve aile şiddeti mağduru kadınları Antalya Büyükşehir Belediyesi yaşama döndürüyor. 'Kadın Sığınma Evi'nde barınma imkanı bulan kadınlar, yaşadıkları olaylardan arındırılarak tek başlarına ayakta durabilmenin anahtarını buluyor. İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü ve Avrupa Birliği ile Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu'nun desteği ile Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan ve bir odası 2 engelli kadına hizmet verecek şekilde dizayn edilen, 20 kadın 20 çocuk kapasiteli Kadın Sığınma Evi şiddet mağduru kadınları yeniden hayata hazırlıyor.

YAŞAMA HAZIRLANIYORLAR
Adresi gizli tutulan Kadın Sığınma Evi'nde, şiddet gören veya şiddete maruz kalma riski taşıyan kadınlara, barınma hizmeti, psikolojik ve hukuki danışmanlık, okuma-yazma ve el becerisi eğitimi veriliyor. Kadınlar, uzman gözetiminde sohbet, zihinsel ve fiziksel gelişim etkinlikleri gibi hizmetlerden faydalanabiliyor.

ÇOCUKLAR UNUTULMADI
Kadın Sığınma Evi'nde, anneleriyle birlikte barınma hizmeti alan çocuklar da göz ardı edilmiyor. Çocuklar için kurulan oyun odası ile onların vakit geçirmeleri sağlanıyor. Çocukların fiziksel, bilişsel ve zihinsel gelişimini destekleyecek çalışma ve etkinlikler yapılıyor. Sığınma evinden ayrılan kadınlara iş bulmaları ve kendi düzenlerini kurmaları konularında da destekler veriliyor.

MESLEKİ EĞİTİM ÖNEMLİ
Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı yetkilileri, şiddet mağduru kadınların özellikle 'bağımsız hayata geçiş' sürecinde edinilen mesleki beceriler ile kendi ayakları üzerinde durabilecek eğitimlerin alınmasının çok önemli olduğunu söyledi. Yetkililer, kursların uzman meslek hocaları tarafından verildiğini, kurs saatlerinde de çocukların uzmanlar tarafından eğitildiğini ifade etti.

EĞİTİMLE ÇÖZÜLEBİLİR
Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı yetkilileri, "Kadın Sığınma Evi'nde kalan kadınların hemen hemen hepsi kurslarımızdan yararlanıyor. Farklı kesimlerden gelen kadınlar arasında okuryazarlığı olmayanı da var, ilk-orta eğitimliler ile meslek sahibi üniversite mezunu olanlar da var. Ortak sorunları ise eşlerinden ya da aile fertlerinden gördükleri şiddet. Bu sorunun ancak eğitimle çözülebileceğinin hepimiz farkındayız. Onun için kadınımıza her alanda eğitim ve desteği veriyoruz" dedi.

BAŞVURU NASIL YAPILIYOR?
Yetkililer, şiddete maruz kalan kadınların Antalya Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki 'Kadın Danışma Merkezi' ile 247 11 07 numaralı Kadına Şiddet Acil Yardım Hattı'na başvuru yapabiliyor. Yapılacak başvurularda şiddete maruz kalan kadınlara acil yardım sağlamak üzere hizmet veriliyor. Sosyal risk grubundaki kadınlar bu numarayı danışmanlık ihtiyaçları için de kullanabiliyorlar.
BİZE ULAŞIN