Antalya Kent Müzesi için tarihi bir adım

Kent Müzesi Projesi, eski Atatürk Stadı, spor salonu, tarihi Büyükşehir binası, Fen İşleri ve Çevre Sağlığı binaları, Karaalioğlu Parkı ve Bülent Ecevit Kültür Merkezi’ni kapsıyor

Antalya Kent Müzesi için tarihi bir adım
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in ilk döneminden bu yana en önem verdiği projeler arasında yer alan Antalya Kent Müzesi Projesi'nin, 26 Nisan günü ihaleye çıkacağı haberini alınca, Antalya'da bir kent müzesi kurulması yönünde büyük gayretler sarf etmiş biri olarak büyük mutluluk duydum. Şöyle bir hayal edelim, bir kere: "Karaalioğlu Parkı, Kent Müzesi Kompleksi ve Çevresi Düzenlemesi İhalesi ile toplam 73 bin 800 metrekarelik alanda düzenleme yapılacak. Büyükşehir Belediyesi'nin, proje kapsamında Birinci Derece Doğal SİT alanı içerisinde kalan Karaalioğlu Parkı, Büyükşehir Belediyesi Hizmet Alanı ve yıkılan Atatürk Stadyumu alanında gerçekleştirileceği düzenleme ile Antalya yeni bir yaşam alanı kazanacak." Ben 1990'lı yılların sonunda, bir 'Halk Müzesi' kurulması yönündeki çabalarımın tek amacı, kısa süreler içinde hızla değişen Antalya kentinin geçmiş ve geleceğinin kayda alınacağı küçük bir bellek merkezi yaratmaktı. Öyle büyük hayallerim yoktu. Bu fikir 25 Nisan 2005'te, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in o geniş vizyonu ile birleşince, Antalya Kent Müzesi'nin bugüne kadar geçirdiği olumlu aşamalar, benim hayal bile edemediğim, hayallerimin sınırlarını çoktan aştı.

KENT MÜZESİ PROJESİNDE NELER VAR?
Eski Atatürk Stadyumu'nun bulunduğu yaklaşık 31 bin 500 metrekarelik alanın neredeyse tamamı yeşil alan ve meydan düzenlemesi olarak Karaalioğlu Parkı ile bütünleştirilecek. Antalya'nın spor kültüründe büyük pay sahibi olan Antalya Atatürk Stadyumu'nun kent hafızasındaki yerini sürdürmek amacıyla, yıkılan stadyumun efsaneleşen açık tribünü, yapısının izlerine sadık kalınarak, geçmiştekine benzer şekilde ancak daha düşük kapasiteli olarak yeniden inşa edilecek. 900 kişi kapasiteli olacak yeni tribünle seyir alanı oluşturulurken, spor kültürü de yaşatılmaya devam edilecek.

Atatürk Stadyumu yanındaki açık otopark olarak kullanılan alan, yeni projede meydan olarak düzenlenirken, otopark da yer altına alınıyor. Meydanın altında kalacak 3 katlı otoparkta; turist otobüsleri için yaklaşık 20 araçlık bir otobüs parkı, sergi ve karşılama holü, ziyaretçilere hizmet edecek servis birimleri ile 220 araç kapasiteli otopark yer alıyor. Meydan düzenlemesinde ise yürüyüş yolları, gölgelikler, oturma grupları ile birlikte kafeteryalar da yer alacak.

Büyükşehir Belediyesi eski hizmet birimlerinin bulunduğu 42 bin 300 metrekarelik alanı içindeki tüm prefabrik yapılar yıkılacak. Çevre dostu belediyecilik anlayışı ile proje alanındaki yer alan mevcut ağaçların tümü korunurken, yeni ağaçlandırma çalışmalarıyla da yeşil bir doku oluşturulacak. Tarihi Belediye Başkanlık Binası, Fen İşleri ve Çevre Sağlığı binaları kültür sembolü olarak korunacak. Bu yapılar Kapalı Spor Salonu ile birlikte müze ve sergi salonu işlevi görecek.

1930'lu yılların mirası, Antalya şehir tarihi Büyükşehir Belediye Binası, Antalya'nın kültürel mirası Karaalioğlu Parkı ile yıkılan Atatürk Stadı alanı, Kapalı Spor Salonu açık Kent Müzesi inşaat alanını oluşturuyor. Bu yapılarda Karain'den Günümüze Antalya ve Antalyalılar, Çağlar Boyunca Aile ve Evlilik, Antalya'da Mutfak Kültürü, Antalya'nın Doğası, Antalya'nın Yönetimi ve Belediye temalı sergiler yer alacak. Restorasyonu devam eden tarihi Hıdırlık Kulesi Kent Müzesi'nin önemli bir mekanı olacak.

Antalya Kent Müzesi sadece sürekli ve geçici sergileriyle değil, yayınları, konferansları, konserleri, kursları, gezileri, yerel yemekler sunacak lokantası, yörenin halk sanatı ürünlerini ve başlıca tarihi eserlerinin replikalarının yer alacağı hediyelik eşya mağazalarıyla da zengin bir yelpaze sunacak.

ANTALYA BUNU HAK EDİYOR
Geçmişinin yaşam ve kültürü üzerine kurulmuş bir bugün ve gelecek ancak sağlıklı olabilir. Örneğin Almanya'nın 503 bin nüfuslu Nürnberg kentinde, ondan fazla sayıda kente dair müze varken, yirmiye yakın medeniyeti bağrında taşımış olan Antalya, görkemli bir Kent Müzesi'ni çoktan hak etmekteydi. İşte, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ilk dönem belediye başkanlığından bu yana en önem verdiği projeler arasında yer alan Antalya Kent Müzesi Projesi isimli bu muazzam projeyi şimdi hayata geçiriyor. Kent adına, Antalya tarihi adına, kendisine binlerce, on binlerce teşekkür.
BİZE ULAŞIN