Uyuşturucuya geçit verilmiyor

Antalya’da yuvalanan zehir tacirlerinin kâbusu haline gelen narkotimler, son 15 ayda bin 93 operasyon yapıp bin 507 zehir tacirini yakaladı

Uyuşturucuya geçit verilmiyor
Antalya Emniyet Müdürlüğü Uyuşturucu ile Mücüdele Şube Müdürlüğü bünyesinde, 'uyuşturucu ve zehir tacirleri ile mücadele' hedefiyle başlatılan çalışmalar tam gaz sürüyor. Şube bünyesinde oluşturulan Sivil Narkotim Polisleri (NTP) 'torbacı' diye tabir edilen sokak satıcılarının korkulu rüyası haline geldi. Narkotim Polisleri, özel olarak hazırlanan suç haritalarından hareketle: okul, eğlence yerleri gibi başta gençlerin bulunduğu noktalarda uyuşturucu satışının önüne geçmeye yönelik çalışmalar sürdürüyor. Bu kapsamda son 15 ayda bin 93 operasyona imza atıldı ve zehir tacirleri ile sokak satıcılarına yüzde 90 oranında darbe vuruldu. Özel eğitimden geçen polisler, Antalya'yı sentetik uyuşturucudan temizledi.

AMAÇ BAĞI KOPARMAK
Uyuşturucu madde satışı ve zehir tacirleri ile mücadele eden Narkotimler'in sokak operasyonlarını SABAH Akdeniz zaman zaman yerinde izledi. Uyuşturucu ile Mücadele Şube Müdürlüğü 95 polis ve 3 hassas burunlu dedektör köpek, 20 ekip aracı ve 1 motosiklet desteğiyle zehir tacirlerinin peşini bırakmıyor. Vatandaş ile torbacı arasındaki bağı koparmak için 24 saat esasına göre mesai yapan ekiplerin başarılı operasyonları rakamlara da yansıdı. Ekipler, torbacı zulalarının tamamını imha etti. Bin 93 operasyonda, bin 507 zehir taciri yakalandı, 509 kişi tutuklandı.

TONLARCA YAKALANDI
Yapılan operasyonlarda 15 ay içinde toplam bin 137 kilo 662 gram esrar, 61 kilo 610 gram eroin, 4 kilo 514 gram kokain, 28 bin 461 adet extacy, 784 gram bonzai, 4 gram afyon sakızı, bin 797 adet sentetik ecza, 18 adet scank tohumu, 9 adet haşhaş bitkisi, 12 adet kenevir tohumu, 4 kilo 884 gram metanfetamin ile 244 bin 118 captagon ele geçirildi. Operasyonlarla Antalya'da uyuşturucu satışına büyük darbe vuruldu. Bu operasyonların ardından narkotimlere öğrenci, veli ve öğretmenlerden teşekkür telefonları yağdığı öğrenildi. Antalya'da uyuşturucu ile mücadelede en büyük katkıyı ise şube müdürlüğünün Zeus, Yaman ve Ben isimli uyuşturucu köpekleri sağladı. Üç dedektör köpek bugüne kadar operasyonların tamamında görev aldı. Zehir tacirlerinin her türlü önlemine rağmen uyuşturucuya geçit vermeyen Zeus, Yaman ve Ben, kendileri ile bire bir ilgilenen polislerle görev yapıyor. 24 saat hazır bekleyen narkotik köpekler Antalya Havalimanı'nda da görev yapıyor.

KÖKÜ TAMAMEN KAZINACAK
Antalya Emniyet Müdürlüğü yetkilileri kentte uyuşturucu ile mücadelede ciddi mesafe alındığını belirterek, "Kökünü kazımakta kararlıyız. Yarınlarımız olan gençlerin zehirlenmesine izin vermeyeceğiz" dedi.
BİZE ULAŞIN