Minik yürekler yalnız değil

Antalya’da son 9 yılda 311’i kız olmak üzere sokakta çalışan bin 626 çocuk tespit edildi. Çalışma ile sokakta çalışan çocuk sayısında ciddi düşüş yaşandı

Minik yürekler yalnız değil
Antalya ılıman iklimi, iş potansiyeli ile göç tercihlerinde ilk sırada yer alıyor. Bu durum nüfus artışıyla birlikte sokakta çalıştırılan çocuklar gibi istenmeyen manzaraları da beraberinde getiriyor. Antalya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Antalya Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda oluşturulan mobil ekipler, çocukları sokaklardan uzak tutuyor.

SOKAKLAR TARANIYOR
Tebdil-i kıyafetle ve kullandıkları araçları sürekli değiştirerek çalışan ekipler Antalya sokaklarını devamlı tarıyor. Mobil ekipler, sokakta satış yaparken ve dilenirken tespit edilen çocukları ailelerine teslim ediyor. Zorla çalıştırma gibi durumların tespitinde ise para cezası ve suç duyurusunda bulunmak gibi işlemlere de başvuruluyor. Ailesi olmayan yada ailesi tarafından bakımı sağlanamayan çocuklar ise devlet korumasına alınıyor.

İKİ MOBİL EKİP
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Çalışkan, ailelerinin ihmal ve istismarı sonucunda sokakta yaşayan, çalıştırılan, dilendirilen ve her türlü istismara maruz kalan çocukların korunma, eğitim ve rehabilitasyonu amacıyla önemli tedbirler aldıklarını anlattı. 2009 yılından beri iki mobil ekiple çalışmaların yürütüldüğünü belirten Çalışkan, son 9 yıldır yürütülen yoğun çalışmalarla sokakta çalışan veya çalıştırılan çocuk sayısının ciddi oranda azaldığını vurguladı.

3 BİN 771 İŞLEM
Son 9 yılda yapılan çalışmaların envanteri ise şaşırtıcı. 2008'de başlayan çalışmalar kapsamında, 311'i kız olmak üzere sokakta çalışan bin 626 çocuğun ilk kez kaydı yapıldı. 601 çocuk 2 ve üzeri defa işlem görürken toplamda hizmet verilen çocuk sayısı 3 bin 771'e ulaştı. 495 aileye idari para cezası uygulanırken, 40 çocuk için de suç duyurusunda bulunuldu. Devlet koruması altına alınan çocuk sayısı ise 17 oldu. 32 aileye de yardım bağlandı.

DİLENCİLİK İLK SIRADA
Sokakta çalıştırılan çocuklar arasında ilk sırada 504 ile dilenciler geliyor. Onu 468 ile mendil satıcıları ve 466 ile midye satıcıları takip ediyor. Ayrıca 349 çiçek satıcısı, 307 simit satıcısı, 314 kalem ve kitap satıcısı ve 146'sı su satıcısı çocuk hakkında işlem yapıldı. Çocukların 691'inin Güneydoğu Anadolu bölgesinden Antalya'ya geldiği tespit edildi. Çocukların ailelerinin ikametlerine bakıldığında ise ilk sırayı 632 ile Kepez alıyor. Onu 620 ile Muratpaşa izliyor. Şehir dışından gelen çocuk sayısı ise 284.

BÜYÜK BÖLÜMÜ 16 YAŞ ÜSTÜ
Hizmet verilen çocukların yaş grubuna bakıldığında ise büyük çoğunluğun 16 yaşından büyük olduğu göze çarpıyor. Sokakta çalışırken tespit edilen çocukların 6'sı 5-6 yaşında, 35'i 7-9 yaş arasında, 301'i 10-15 yaş arasında oldu. Bin 278'i ise 16 yaşından büyük çocuklardan oluştu. Çocukların 191'inin hiç okula gitmediği, 852'sinin ilkokula devam ettiği, 186'sının ilkokulu bıraktığı, 115'inin ise ilkokul mezunu olduğu ortaya çıktı
BİZE ULAŞIN