Antalya turizm polisini istiyor

İstanbul’da turizm polisleri göreve başladı. Antalya’nın turizm ve ekonomi dünyası da benzer uygulamanın yapılmasını talep etti

Antalya turizm polisini istiyor
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün hayata geçirdiği 'Milyon Taşı Huzur İstanbul Projesi', Antalya'yı imrendirdi. Proje kapsamında hem turistlerin güvenliğini sağlayacak, hem de gerektiğinde rehberlik hizmeti sunacak 'turizm polisleri' İstanbul sokaklarında işbaşı yaptı. Turizmde güvenlik unsurunun daha da ön plana çıktığı bu dönemde, benzer bir uygulamanın Antalya'da da yapılması isteniyor.

BİSİKLETLİ OLABİLİR
Turizm polislerinin hanutçuluk ve taciz olaylarının yanı sıra olası güvenlik tehditlerine karşı da önemli bir görev üstlenmesi bekleniyor. İstanbul'da göreve başlayan turizm polisleri ünlü modacı Faruk Saraç'ın tasarladığı turuncu-siyah üniformaları ve iki tekerli 'ginger'lar ile dikkat çekiyor. Antalya'da ise üniformanın şort ve tişört olması önerileri öne çıkıyor. Ayrıca ginger yerine Antalya'da genel kanı bisikletin daha olumlu gözükeceği.

GÜVENLİK VURGUSU
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, son yıllarda dünya genelinde güvenlik konusunun daha ön plana çıktığını belirterek, "Benzer bir uygulamanın Antalya için büyük faydası olur. Turistlerin ulaşım, alışveriş ve eğlence alanlarında denetimler böylece artar. Eskiden turistik destinasyonlarda polisin görülmesi istenmezdi ama artık isteniyor. Tüm Avrupa'da durum böyle. Daha güvenli görülmesi, turistlerin Antalya tercihinde olumlu etki yapar" diye konuştu.

TURİST GÜVENLİK İSTİYOR
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED)
Başkanı Osman Ayık da İstanbul'daki projeye TÜROFED olarak 2 araç alarak destek verdiklerini açıkladı. Antalya'da da benzer bir uygulamaya destek olabileceklerini ifade eden Ayık, "Antalya başta olmak üzere turizm destinasyonlarında benzer projeler uygulanmalı. Tüm dünyada artık güvenlik ve turizm yan yana gidiyor. Tüm destinasyonlar güvenlikle ilgili farklı konseptler gerçekleştiriyor. İnsanlar da artık seyahat edecekleri yerde güvenliğe ciddi önem verir hale geldiler" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN