Atıksu sorunu masada

Atıksu ve arıtma yönetiminin güçlendirilmesini sağlamak amacıyla Antalya Belek’te ‘Türkiye’de Atıksu Yönetimi Çalıştayı’ düzenlendi

Atıksu sorunu masada
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) Yatırımları Dairesi Başkanlığı ile AB Türkiye Delegasyonu tarafından düzenlenen 'Türkiye'de Atıksu Yönetimi Çalıştayı' Belek Turizm Merkezi'nde gerçekleştirildi. Çalıştaya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, AB Müsteşarı François Begeot, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği Yatırımlar Daire Başkanı İsmail Raci Bayer de katıldı. Müsteşar Öztürk, açılış töreninde yaptığı konuşmada Türkiye'yi 2023 yılında yüzde 100 arıtma tesisine kavuşturmayı hedeflediklerini belirterek, "Arıtılmayan atıksu kalmasın istiyoruz. Çevreyi kirleten atıksu kalmasın diyoruz ve böylece daha yaşanılabilir daha kullanılabilir daha çevreyle uyumlu su kaynakları olsun istiyoruz" dedi.

YOL HARİTASI BELİRLENDİ
Atıksu ve arıtma çamurlarının sürdürülebilir yönetiminin güçlendirilmesini ve geliştirilmesini sağlamak amacıyla düzenlenen çalıştayda, üniversiteler, organize sanayi bölgeleri, yerel yönetimler, sanayiciler, firmalar, kamu kurumları temsilcileri bir araya gelerek Türkiye'nin atıksu yol haritasını belirledi. Oturumlarda, yerel yönetimlerin kurumsal kapasitesinin geliştirilmesi ve finansman yönetimi, atıksu arıtımında yeni teknolojiler ve işletme sorunları, arıtma çamuru yönetimi, sanayide atıksu yönetimi ve AB uyum süreci gibi konular tartışıldı.

21 MİLYON EUROLUK YATIRIM YAPILDI
Atıksu Yönetimi Çalıştayı'nın son gününde ise Manavgat Kanalizasyon ve İçme Suyu Projesi ile Manavgat Atıksu Arıtma Tesisine saha ziyareti gerçekleştirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği Yatırımlar Daire Başkanı İsmail Raci Bayer, tesisler sayesinde vatandaşların sağlıklı içme suyuna erişimi ve atıksuyun da doğaya zarar vermeden bertaraf edilmesinin sağlandığını ifade ederek, "Bu projenin toplam yatırım tutarı yaklaşık 21 milyon eurodur. Bitmek üzere olan projemiz 250 bin vatandaşımıza hizmet verecek. Bu sayede Manavgat'a verilen günlük içme suyuna yaklaşık 100 metreküp ilave kapasite artırımı yapıldı" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN