Çiğ süt kararına destek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın çiğ sütün marketlerdeki raflarda yerini almasına onay vermesi sektör tarafından olumlu bulundu

Çiğ süt kararına destek
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının çiğ sütün marketlerde satışına onay vermesi sektörden destek gördü. Bin 200 tonluk kaliteli süt üretim kapasitesine sahip Burdur'da sektör temsilcileri, sistemin tam olarak uygulanabilmesi için denetimlerin de yoğunlaştırılmasını istedi. Burdur Teke Yöresi 3. Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nın ikinci gününde, çiğ sütün raflarda yer almasına olanak sağlayan tebliğin yayınlanması gündeme geldi. Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Başar, uygulamayı desteklediklerini belirterek, "Süt dediğimiz gıda, çok hızlı kirlenmeye maruz kalıyor. Biz sütte mikroorganizma sayısının az miktardayken soğutulmuş olarak satılmasının halk sağlığı açısından daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Bu yeni uygulama da buna olanak sağlayacak. Artık vatandaşlarımız içinde ne olduğu belli olmayan sütü sokaktan almayacak. Vitrinden kaliteli ve güvenli sütü alabilecek. Bu noktada ise otokontrol sisteminin devreye girmesi gerekiyor" diye konuştu.

YOĞURT YAPMAK İSTİYOR
Köy Koop Genel Başkanı Yakup Yıldız da çiğ sütün raflara girmesinin vatandaşın sağlıklı süte ulaşmasının önünü açacağını söyledi. Tüketicinin kendi yoğurdunu kendinin üretmesi yönünde bir talebi olduğuna dikkat çeken Yıldız, "Köy Koop olarak ürettiğimiz pastörize süte yönelik tüketicilerimiz üzerinde bireysel, ikili ve yoklama şeklinde bir araştırma yaptık. Gördük ki yüzde 100 bir memnuniyet var. Yani insanlarımız aldıkları sütle evinde kendi yoğurdunu yapmak istiyor. Bu nedenle çiğ sütün raflara girmesini olumlu buluyoruz. Ancak kontrol edilmesi şart" dedi.

KALİTELİ SÜT
Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kamil Özcan da "Bölgede üretilen süt, kalitesiyle öne çıkıyor. Hijyenik ve Avrupa standartında bir sütten bahsediyoruz. Özellikle Burdur'da bin 200 tonluk kaliteli süt üretim kapasitesine ulaşıldı. Çiğ sütün raflara girmesi de kaliteli sütün vatandaşla buluşmasında kolaylaştırıcı bir etken olacak. Eğer denetimler de en iyi şekilde yapılırsa hiç bir problem olmadan bu işi yürütürüz" ifadelerini kaydetti. Burdur Teke Yöresi 3. Tarım ve Hayvanclık Fuarı'nın ikinci gününde yoğun bir ziyaretçi trafiği yaşandı. Fuar, en verimli sığır yarışması ile honamlı keçi ve teke güzellik yarışmalarına da ev sahipliği yapacak.
BİZE ULAŞIN