Çocuk dostu hastane Türkiye’ye örnek oldu

Antalya’da uygulamaya geçen çocuk dostu hastane projesi Türkiye’deki hastanelere örnek oldu. Sağlık Bakanlığı yayınladığı genelge ile projeyi tüm Türkiye’ye tavsiye etti

Çocuk dostu hastane Türkiye’ye örnek oldu
Antalya'da çocukların dişçi korkusunu yenmesini sağlamak amacıyla başlatılan 'Çocuk Dostu Hastane' projesi, Türkiye'ye örnek oldu. İlk olarak Kepez ilçesindeki Ahatlı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nde uygulamaya koyulan çocuk dostu hastane projesi Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye'deki hastanelere örnek gösterildi. Duvarların çizgi film ve masal kahramanlarıyla süslenip renklendirildiği, çocukların tedavi görürken çizgi film izlediği uygulama Bakanlık genelgesi ile hastanelere projenin uygulanması için tavsiye edildi.

EĞİTİM ARAŞTIRMA
Çocuklar için geliştirilen proje beğeni kazanınca Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çocuk kliniğinde de uygulanmaya başlandı. Hastanede duvarlarını çizgi film ve masal kahramanlarıyla renklendirdiklerini anlatan Antalya Kamu Hastaneleri Birliği (AKHB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz, Antalya'da hayata geçen uygulamaların Türkiye'ye de örnek gösterildiğini belirterek, "Projemiz, Sağlık Bakanlığı'nın genelgesi ile tüm Türkiye'ye örnek gösterildi ve tavsiye edildi. Bu Antalya için bir gururdur" dedi.

OTEL GİBİ ATMOSFER
AKHB Genel Sekreteri Yılmaz, Kaş'ta yapılan ilk hastaneden itibaren görselliğe önem verdiklerini belirterek, "Elmalı'da hastalar beklerken dinlendirici müzikler çalıyor. Hastanenin soğuk yüzünü değiştirdik. Vatandaşlarımızı bir park gibi, bir otel gibi atmosferde ağırlıyoruz" diye konuştu.

ÇOCUKLARA ÖZEL
Ahatlı'daki Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ile birlikte çocuklara da ayrı bir önem vermeye başladıklarına değinen Yılmaz, "Çocuklar için hastaneler, özellikle de dişçiler soğuk yüzleriyle daha korkutucu gibi geliyor. Biz çocuk kliniklerimizi renkli hale getirdik. Çocukların korkmadan gidebileceği bir hastane haline getirdik. Çocuklar dişleri çekilirken çizgi film izliyor" ifadelerini kullandı.

SAĞLIKTA ŞİDDETİ DÜŞÜRDÜ
Prof. Dr. Necat Yılmaz, hastanelerin daha sıcak bir atmosfere dönüşmesiyle sağlık görevlilerine yönelik şiddette de düşüş yaşandığına dikkat çekti. Yılmaz, "Bu uygulama ile 2016'da beyaz kod adı verilen 'Sağlıkta şiddet' te sayısal olarak bir düşüşe yol açtı. Hastane çalışanlarına şiddetin düşmesini hastanelerde oluşturduğumuz temiz ve huzur verici ortama bağlıyoruz" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN