Öğrenci mesleği seçmiyor

Öğrenci mesleği seçmiyor

  • Akdeniz
  • Cuma 06.05.2017
Antalya Organize Sanayi Bölge (OSB) Müdürlüğü, mesleki teknik eğitim gören gençlerin maddi, manevi ve eğitim alanındaki ihtiyaçlarının giderilmesi için bir proje hazırladı. Antalya OSB Müdürlüğü, Antalya OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde mesleki teknik eğitim gören gençlerin maddi, manevi ve eğitim alanındaki ihtiyaçlarının giderilmesi için Genç Organize Sanayi Derneği (GOSD) ve okul yönetimi işbirliği ile bir proje geliştirdi. Mesleki Eğitim Sektör İşbirliği adı verilen projenin ilk etabında düzenlenen Kariyer Günleri etkinliğinde bölge sanayicilerinden Mustafa Yayla, Canan Gürkan, Enis Arın ve Ahmet Kasapoğlu, Antalya OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 9'uncu sınıf öğrencileri ile alan dal seçimleri öncesi bir araya gelip tecrübe paylaşımında bulundu, öğrencilerin sorularını yanıtladı.

UYGUN EĞİTİM MODELİ
Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, proje ile öğrencilere, ailelerine ve üretime ışık tutmak için ulvi bir yolculuğa çıktıklarını belirtti. Bahar, "Özellikle mesleki teknik eğitim gören gençlerimizin eğitimleri esnasında yaşadıkları maddi ve manevi eksikleri gidermeyi, kuşaklarına uygun bir eğitim modeli geliştirmeyi amaçlıyoruz" dedi.

ANKET SONUÇLARI
GOSD Yönetim Kurulu Başkanı Canan Gürkan da proje kapsamında Antalya OSB Mesleki Teknik Lisesi öğrencilerine uyguladıkları anketin sonuçlarını açıkladı. Öğrencilerin yüzde 37'sinin meslek tercihi, yüzde 30'unun da iş fırsatları nedeniyle Antalya OSB'de çalışmak istediğini, yüzde 33'ünün ise sanayide çalışmak istemediği sonucuna ulaştıklarını açıklayan Gürkan, "Öğrencilerin yüzde 39'u neden bu okulda okuduklarını bilmiyorlar" dedi.
BİZE ULAŞIN