Yok olan tapular artık var

Kepez Belediyesi Fevzi Çakmak ve Kütükçü mahallelerinde askeri alanda kaldığı için 2000’de yıkılan 120 gecekondunun yok hükmünde olan hak sahipliliğini yasal hale getirdi

Yok olan tapular artık var
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 2B, Vakıf parselleri, sit alanı ve Altınova'dan sonra ilçenin çözülmesi zor bir mülkiyet sorununu daha çözüme kavuşturdu. Fevzi Çakmak ve Kütükçü mahallelerinde, askeri alan sınırları içerisinde kaldığı gerekçesiyle 120 gecekondu, 2000 yılında yıkılmıştı. Yasal mevzuata göre askeri alanda kaldığından dolayı 120 gecekondunun tapu hakkı yok hükmündeydi. Askeri alan mağduru 120 vatandaş da yıllarca hak kaybı yaşadıkları gerekçesiyle tapu probleminin çözümünü bekliyordu.

İMAR UYGULAMASI
Başkan Tütüncü de göreve geldiği 2009'tan itibaren askeri alanda yaşanan mülkiyet problemlerini çözümüne yönelik çalışmaları başlattı. Sorunun çözümü için yaklaşık 1053 dönümden oluşan askeri alanda imar planı revizyonu yapıldı. Evi askeri alanda kalan vatandaşların tapu sorunu çözen, belediye meclislerinde onaylanan imar revizyonunun daha sonra imar uygulaması gerçekleştirildi. Kepez Tapu Müdürlüğü de Kütükçü ve Fevzi Çakmak mahallelerindeki askeri alanı kapsayan imar uygulamasını tescil etti. Böylece askeri alanda evi yıkılan 120 gecekondu sahibine tapu verme imkanı doğdu.

TAPULAR BELEDİYEDE
Kepez Tapu Müdürü Ahmet Nazım Ergün de 120 vatandaşın tapu belgesini Başkan Hakan Tütüncü'ye teslim etti. Tütüncü, askeri alan içerisinde evleri olan vatandaşların tapu problemlerinin çözümüne yönelik başlattıkları çalışmaları mutlu bir şekilde tamamladıklarını söyledi.
BİZE ULAŞIN