Annelerin çiçeği Antalya’dan

Antalyalı kesme çiçek ihracatçıları Anneler Günü nedeniyle 36 Avrupa ülkesine ihraç edilen 50 milyon dal çiçekten 7 milyon dolarlık gelir bekliyor

Annelerin çiçeği Antalya’dan
Türkiye'nin çiçek bahçesi Antalya, 14 Mayıs'ta kutlanacak Anneler Günü için 36 Avrupa ülkesine ihraç ettiği 50 milyon dal çiçekten 7 milyon dolarlık gelir bekliyor. Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan Anneler Günü'nde en çok tercih edilen hediyelerin başında gelen kesme çiçek sektöründe çalışma tüm hızıyla devam ediyor. Günde 3 vardiya çalışmayla gelen taleplere yetişmeye çalışılan sektörde, Hollanda, Almanya ve İngiltere başta olmak üzere Avrupa'daki 36 ülkeye kesme çiçek ihracatına başlandı. Sektör açısından tek üzüntü verici nokta ise Rusya pazarında yasağın kalkmasına rağmen, yüksek vergi nedeniyle ihracat yapılamaması.

36 ÜLKEYE İHRACAT
Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, çiçek sektöründe önemli günlerde hareketliliğin iki katına yükseldiğini söyledi. Yaklaşan Anneler Günü nedeniyle hummalı bir çalışma içinde olduklarını kaydeden Bağdatlıoğlu, "Anneler Günü ile birlikte sezonu kapatıyoruz. İhracatta ilk sırada Hollanda var" dedi.
BİZE ULAŞIN