Turistler için ekolojik tur

Turistler için ekolojik tur

Hayatları boyunca tarlaya girmeyip dalından meyve yememiş turistler doğa turlarına akın ediyor. Çilek, dut toplayan turistler aynı zamanda üreticilere de ciddi bir maddi katkı sağlyor

  • Akdeniz
  • Perşembe 12.05.2017
Alanya'ya tatile gelen turistleri 40 euro karşılığında günübirlik olarak Gazipaşa ilçesine getiren bazı işletmeciler ve tur firmaları, düzenledikleri ilginç turlarla dikkat çekiyor. Gazipaşa'nın doğal güzelliklerini doyasıya gezme imkanı bulan turistler tarladan çilek, ağacından dut ve yeni dünya toplama gibi aktivitelere katılıyor. Topladıkları ürünlere kase başı 5 lira para ödeyen turistler, üreticiye de ciddi bir katkı sağlıyor. Doğa turlarına akın eden turistler sera sahiplerine de bayram havası yaşatıyor.

EŞSİZ BİR DENEYİM
Sabah saatlerinde minibüslerle ilçeye gelen turist kafilesi, tura Güney Mahallesinde bulunan Kral Koyunda başlıyor. Eşsiz bir manzara eşliğinde kendisini turkuaz denize bırakan turistler gördükleri manzaradan övgüyle söz ediyor. Litvanyalı Gintare Jablouskeiene (45) Türkiye'ye beşinci kez geldiğini belirterek "Çilek yemek için sabırsızlanıyorum. Tüm Litvanyalıları Türkiye'ye davet ediyorum" dedi. Kral koyundaki deniz keyfinin ardından 5 bin yıllık bir geçmişe sahip Yalan Dünya Mağarası'nı gezen Litvanyalı turistler mağaraya hayran kaldı. Tura katılan Lina Kaluskeviciute (43) "Buraya girince kendimi geçmiş yüzyıllara bir seyahat yapmış gibi hissettim. Türkiye'ye gelmeye devam edeceğim" diye konuştu.

9 BİN TURİST GELECEK
Öğle yemeğinin ardından çilek bahçesine giden turistler, gönüllerince çilek yedi ve topladı. Daha sonra dalında yenidünya ve dut toplayan kafile, otellerde yedikleri meyvelerin bu kadar tatlı olmamasından yakındı. Turist kafilesini ilçeye getiren seyahat acentesinin sahibi Mustafa Erkut, geçtiğimiz yıl ilçeye 4 bin 500 turist getirdiğini, bu yıl ise 9 bine yakın turisti Gazipaşa'ya getireceğiz" dedi.
BİZE ULAŞIN