İddia değil 15 bin fidan tuttu

İddia değil 15 bin fidan tuttu

Adrasan’da 2014 yılında çıkan yangında kül olan ormanlık alana, iddia edildiği gibi otel veya villa değil, 15 bin fidan dikildi. Tepe yeşile büründü

  • Akdeniz
  • Pazar 15.05.2017
Antalya'nın Kumluca İlçesi'ndeki turizm cenneti Adrasan'da 2014 yılında çıkan yangında kül olan ormanlık alana iddia edildiği gibi otel veya villa değil, 15 bin fidan dikildi. Adrasan'da, hemen sahil kenarında doyumsuz bir manzaraya sahip Bayraklı Tepe'de 3 yıl önce çıkan yangında çam ağaçlarıyla kaplı orman yok oldu. Yaklaşık 150 hektar ormanlık alanın küle dönüşmesi sonrasında sahille bütünleşen tepe de simsiyah renge bürünmüş, yangın sonrasında, bölgenin yapılaşmaya açılacağı yönünde iddialar gündeme getirilmişti. Tepeye otel veya villa gibi yapıların yapılacağı, yangınla da bunun önünün açıldığı iddiaları havada kalırken, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü'nün bölgenin eski haline dönmesi için başlattığı çalışmalar sonuç verdi.

15 BİN FİDAN DİKİLDİ
Antalya Orman Bölge Müdürlüğü tepenin yola yakın kısımlarına ateşe dayanıklı çam türleri ve andız fidanı dikimi yaptı. Yanan bölgenin toprağı düzenlenerek 15 bin fidan dikimi yapıldı. Tepenin etrafı da tamamen tel örgüyle kapatılarak korunmaya alındı. 2014'teki yangından bu yana simsiyah görünüme sahip Bayraklı Tepe yeniden yeşil renge kavuştu.

YENİDEN YEŞİLE DÖNÜŞTÜ
AK Parti Kumluca Belediye Meclis Üyesi ve Adrasan sahilinde tekne turu işletmeciliği yapan Kudret Acar, "Yangın sonrasında bölgede simsiyah, çok kötü ve üzüntü verici bir görüntü oluştu. Ancak Orman Bölge Müdürlüğü burayı koruma altına alarak ağaçlandırma çalışması yaptı ve 15 bin fidan dikildi. Bayraklı Tepe yine güzel, yeşil rengine kavuştu" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN