Kansere direnip hayata kulaç attı

2009 yılında lösemiye yakalanan ve doktorların ‘yüzde 50 yaşar’ dediği 14 yaşındaki Ece, yüzmede Türkiye şampiyonluğu için hazırlık yapıyor

Kansere direnip hayata kulaç attı
Antalya, Namık Kemal İlköğretim Okulu 7'nci sınıf öğrencisi Ece Atalay'ın, 2009 yılında yakalandığı lösem hastalığını yenip şampiyonluk kürsüsüne çıkmasını konuşuyor. Doktorların 'Yüzde 50 yaşar' dediği Ece, önce lösemiyi yendi şimdi de rakiplerini bir bir yenerek yüzmede Türkiye, Avrupa ve dünya şampiyonu olma yolunda hazırlık yapmaya başladı.

ÖNCE FARK EDİLEMEDİ
Ece Atalay'da, 2009 yılı Eylül ayında halsizlik, yorgunluk, bacaklarında morarma ve şiddetli ateş baş gösterdi. Annesi Saadet Atalay, kızını bir çok kez hastaneye götürmesine rağmen doktorlar teşhis koyamadı. Verilen ilaçlara rağmen Ece'nin ateşi düşmediği gibi ağrıları daha da arttı.

SANİYE İLE YARIŞTILAR
Ece, 2009 yılı Ekim ayında yürümekte bile zorlandığı için tekerlekli sandalye ile Altın Portakal Film Festivali'ne gitti. Ateşi yükselip ağları dayanılmaz hal alınca annesi kızını Atatürk Devlet Hastanesi'ne götürdü. Ece'ye burada kan tahlili yapıldı ve çıkan sonucu doktorlar inanmak istemedi ve ikinci kez tahlil yapıldı. Çocuk doktoru anneyi çağırıp, 'Kızınız Miyeloblastik Lösemi'. Hastalık ilerlemiş. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi onkoloji servisine bilgi verdim. 1 saniye zaman kaybı bile aleyhinize" dedi. Kızının lösemi olduğunu öğrenen anne, denileni yaparak Akdeniz Üniversite Hastanesi'ne gitti

KANI YENİLENDİ
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne gece yarısı götürülen Ece Atalay'a burada yeniden tetkik yapıldı ve sonuç aynı çıktı. Anne Saadet Atalay'a doktorlar 'Kızınızın yüzde 50 yaşama şansı var. Çok gecikmişsiniz" ifadelerini kullanınca aile perişan oldu. Doktorlar, Ece'nin vücudundaki tüm kanı 5 saatte değiştirdi. Tedavisine başlanan Ece'ye 2 yılda verilmesi gereken kemoterapi ilaçları 6 ayda verildi. Küçük kız, 26 kilodan 17 kiloya düştü. 6 ay sonra tedavisi tamamlandı. Ece, 2010 yılı Mart ayında hastaneden taburcu oldu.

ANNE SAÇINDAN PERUK YAPILDI
Ece Atalay'ın tedavisi bir yıl daha sürdü. Günden güne iyileşen Ece'nin bu gelişimine doktorlar inanmakta güçlük çekti. Yaşama şansı yüzde 50 olan Ece, doktorlarının ve ailesinin desteği ile hastalığı tamamen yendi. Anne Saadet Atalay, Ece'nin kemoterapiden dökülen saçlarına karşı kendi saçlarını kestirip peruk yaptırdı. Ecenin hastalığı yenmesi için onun başından 6 ay boyunca bir dakika bile ayrılmadığını belirten anne Atalay, "Ona hep moral verdim. Hastalığı yeneceğini söyledim. O da benim yüzümü kara çıkarmadı" diye konuştu.

SPORA BAŞLADI
Doktorlar lösemiyi tamamen yenen Ece'nin 5 yıl daha kontrollerinin devam edeceğini bu süre içinde normal okul ve yaşantısına devam edeceğini söyledi. 2011 yılında bir yıl süreyle gözetim tedavisinin ardından Ece Atalay, LÖSEV'in de yönlendirmesi ile atletizm ve yüzme sporuna başladı. Kanseri yenen ve spora başlayan Ece, atletizmde 2012- 2015 yılları arasında kendi yaşında 600 metre ve 1000 metre yarışlarında toplam 5 kez il birincisi oldu. Yüzmeye de devam eden Ece, 100 ve 200 metre serbest sitilde 15 birincilik madalyası aldı. Doktorların 'mucize kız' dediği Ece, 5 yıllık kontrol sürecinin 2016 yılında bittiğini, artık hastalık riskinden tamamen kurtulduğunu söyledi. Yüzmede hedefleri olduğunu belirten Ece, "Hedefim önce Türkiye birinciliği, ardından Avrupa ve dünya sıralamasında derece yapmak. Antrenmanlarımı hiç aksatmıyorum. Şu an derecelerim çok iyi. Fiziğim ve kilom mükemmel" ifadesini kullandı.
BİZE ULAŞIN