Türk tohumu ile dünya ligindeyiz

Türkiye’nin örtü altı üretim merkezi olarak bilinen Antalya’dan dünyaya açılan Yüksel Tohum, bu alanda dünya ligine girdi. 300’ün üzerinde tescilli çeşide sahip şirket 72 ülkeye tohum ihraç ediyor

Türk tohumu ile dünya ligindeyiz
Daha önce sebze üretiminde yurtdışından ithal edilecek tohuma bağlı olan Türkiye artık tohum ihraç eden bir ülke konumuna geldi. Bu başarıda başrol oyuncusu ise örtü altı üretimin merkezi Antalya'da 25 yıldır hibrit sebze ıslahı ve tohum üretimi konusunda faaliyet gösteren Yüksel Tohum A.Ş. oldu. Yüksel Tohum A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yüksel, 300'ün üzerinde tescilli ticari çeşide sahip olduklarını açıkladı. Hollanda, Kanada, Pakistan, Güney Kore, Meksika ve Polonya'da bölge ofisleri olduğunu anlatan Yüksel, "Özellikle ABD, Kanada ve Brezilya'da bizim ürettiğimiz özel nitelikteki kaliteli tohuma büyük ilgi var" diye konuştu.

DÜNYA İLE YARIŞ
Tohumculuk sektörünün son derece stratejik olduğunun altını çizen Yüksel, bağımsız tohumculuk firmalarının son yıllarda büyük kimya firmaları tarafından satın alındığını, hedefin gıdayı kontrol etmek olduğunu söyledi. Kendi firmalarına karşı da bu tip talepler olduğunu ancak konuyu milli bir dava olarak gördükleri için bu yolu tercih etmediklerini anlatan Yüksel, "Tam tersine Pakistan'ın en büyük tohumculuk firmasını satın aldık. Türk tohumculuğunun dünyaya açılan kapısı olarak çok çalışmaya ve Türk Bayrağını dünyada dalgalandırmaya devam edeceğiz" dedi.

İSRAİL VE HOLLANDA
Mehmet Yüksel, üzerinde çalıştıkları domates, biber, patlıcan, hıyar, kavun, karpuz gibi sebze tohumunun büyük kısmını oluşturan bitki türlerinde dışa bağımlılığın bittiğinin altını çizerek, "Birçok bitki türünde, çeşit kalitemiz ve üretim altyapımız İsrail ile Hollanda'dan geri değil hatta daha iyi durumda. Ancak sebzelerin yüzde 15'i gibi küçük bir kısmını oluşturan havuç ve yaprağı yenen sebzelerde kendimize yeterli değiliz" dedi.
BİZE ULAŞIN