Yeni rekor gelebilir

Ocak-Mayıs döneminde Antalya’ya gelen turist sayısı yüzde 29 arttı ve 1.9 milyona ulaştı. Mayıs başındaki ‘uzun tatil’ dönemi ile Rusya’da sezonun açılması rakamlara yansıdı

Yeni rekor gelebilir
Antalya'da turizmde yaralar sarılıyor. Ocak-Mayıs döneminde Antalya'ya gelen turist sayısı yüzde 29 arttı ve 1.9 milyona ulaştı. 1 Mayıs İşçi Bayramı ve 9 Mayıs Rus Zafer Bayramı dönemini kapsayan 'uzun tatil' dönemi ile Rusya'da sezonun açılması rakamlara yansıdı. Mayıs ayında turist sayısındaki artış yüzde 64'ü buldu ve 1 milyonu aştı.

RUS TURİSTTE 15 KAT ARTIŞ
Turistlerin ülkelere dağılımında da Ruslarda yaşanan artış dikkat çekti. Ocak- Nisan verilerine göre Rus turist sayısı geçen yıla oranla yüzde 1452, bir başka deyişle 15 kat arttı. Rus turist sayısı uçak krizi öncesi 2015 rakamlarını da geride bıraktı. Bu durum, yıl sonu için 3.5 milyon Rus turist hedefini güçlendirdi. Rusya'dan gelen bir diğer sevindirici haber ise Rusya Sivil Havacılık İdaresi'nin Antalya'ya charter seferlerinin kısıtlanmasına ilişkin uyarıyı geri çekmesi oldu. Uyarı yeniden charter seferlerinde bir yasak korkusuna neden olmuş ve anlık olarak rezervasyonlarda düşüş yaşanmıştı.

UKRAYNA VE İSRAİL'DE ARTIŞ VAR
Bir diğer yüzleri güldüren pazar ise İsrail oldu. İsrailli turist sayısı yüzde 33 arttı. Mavi Marmara öncesi Antalya'ya gelen İsrailli turist sayısı 330 binin üzerindeydi. Pasaportsuz seyahatin önünün açıldığı Ukrayna'dan gelenlerin sayısı Ocak-Nisan döneminde yüzde 38 arttı. 2016'da Ukraynalı turist sayısı 570 bini aşmıştı.

FİYATLAR 2 YILDA NORMALE DÖNER
Erkan Yağcı turist sayısındaki artışın yüzleri güldürmesine karşın, turizm gelirlerinde ise düşüşün sürdüğünü anlattı. AKTOB Başkanı Yağcı, "İndirimler bu yıl da devam ediyor. Talebin artmasıyla piyasanın rahatlayıp fiyatların normal seyrine dönmesini bekliyoruz. Ancak fiyat dengesinin iyi olduğu 2014 yılına dönüşümüz 2 yılı bulur" ifadelerini kullandı.

RUSYA VE AVRUPA
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, Mayıs ayında Rusların devreye girmesiyle geçen yıla kıyasla çift haneli bir büyüme yaşandığını söyledi. Avrupa'da yaşanan düşüşün son dakika satışlarıyla duracağını öngördüklerini belirten Yağcı, "Özellikle Almanya'da son dakika satışlarının yoğunlaşmasıyla, Avrupa'nın genelinde de bir artış olacaktır. Siyasi ve politik konjonktür de izin verdiğinde pazarların hızla dönüştüğünü görüyoruz" diye konuştu.

UKRAYNA VE İSRAİL 1 MİLYONU AŞAR
Diğer pazarları da değerlendiren Yağcı, İsrail'de son iki yılda yüzde 60 artış yaşandığını hatırlatarak, "İsrail'de 2 yıl içinde 2008 rakamlarını yakalayacağımızı, yani 330 bin turisti aşacağımızı düşünüyoruz. Ukrayna pazarında da pasaportsuz seyahatin başlamasıyla artış bekliyoruz" dedi. Yağcı, iki pazarda toplamda 1 milyon bandının aşılacağını söyledi.
BİZE ULAŞIN