Akdeniz ihracatı yükselişte

Batı Akdeniz illerinin ihracatı geçen yıla oranla yüzde 21.7 oranında arttı. İhracat bu yıl 700 milyon dolara yaklaştı

Akdeniz ihracatı yükselişte
Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), yılın ilk 5 ayında Antalya, Burdur ve Isparta'dan gerçekleşen ihracatın yüzde 21.7 artış ile 688 milyon 162 bin 426 dolara yükseldiğini bildirdi. BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, sektörlerde ve ülkelerde yaşanan ihracat artışının yılın ikinci yarısına yönelik ihracat rakamları açısından umut verdiğini söyledi. Satıcı, "Sadece Mayıs ayında ise bölgemizden yüzde 16.5 artış ile 139 milyon 72 bin 423 dolar ihracat gerçekleşti" dedi.

BİR TEK DOMATES KALDI
Geride kalan 5 aylık dönemde bölgeden en fazla ihracatın yaş meyve sebze sektöründe gerçekleştiğini ifade eden Satıcı, "Rusya Federasyonu kapılarının domates haricindeki ürünlerimize yeniden açılmasıyla birlikte ihracatta yaşanacak artış, ülke ekonomimizin yanı sıra üreticilerimizin de kazancına olacak" dedi.

PAZAR SAYISI DA ÇEŞİTLENDİRİLDİ
Çin Halk Cumhuriyeti'nin bölgeden en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke olma özelliğini taşımaya devam ettiğini belirten BAİB Başkanı Satıcı, "31 Mayıs tarihi itibariyle 19 ülkeye 10 ila 44 milyon dolar arasında, 11 ülkeye de 5 ila 10 milyon dolar arasında ihracat gerçekleştirildiği görüldü. Bu tablo da Batı Akdeniz ihracatının sadece bir pazara bağlı kalmak yerine, dünyanın dört bir yanına hitap edip, daha dengeli bir yapıya büründüğünün göstergesi oldu" açıklamasını yaptı.
BİZE ULAŞIN