Alternatif turizm

Isparta’da başlayan gül hasadına Uzakdoğu ülkelerinden gelen turistler büyük ilgi gösteriyor. Antalya’nın Kemer ilçesinde ise bu sezon eşeklerle turistik turlar başladı

Alternatif turizm
Turizmde alternatif etkinlikler yapılarak çeşitliliğin artırılmasına çalışılıyor. Isparta'da gül hasadı turları, Antalya Kemer'de ise eşeklerle gerçekleştirilen turlar ilgi çekiyor. Isparta'da gül hasadının başlamasıyla özellikle Güney Kore, Çin, Japonya ve Tayvan gibi Uzakdoğu ülkelerinden gelen turistler tarafından ziyaret ediliyor. Şehirde gül üretiminin en yoğun yapıldığı Güneykent beldesinde üreticiler gibi sabah erken saatlerde bahçeye giren turistler, kuş cıvıltıları ve mis kokular arasında gül topluyor.

6 TURİSTLE BAŞLAMIŞTI
Topladıkları güllerle gül yağının geleneksel yöntemlerle çıkarılması sürecine de tanıklık eden turistler, eşsiz güzelliğe sahip gül bahçelerinde fotoğraf çektirmeyi ve gül ürünleri almayı da ihmal etmiyor. Güneykent Belediye Başkanı Fahrettin Gözgün, ilçede gül turizminin 2011 yılında 4 Japon ve 2 Amerikalı ile başladığını hatırlatarak "Her geçen yıl gül turizmine ilgi gösteren turist sayısı artıyor" dedi

EŞEKLİ SAFARİYE İLGİ VAR
Antalya'nın Kemer ilçesinde ise Avusturya uyruklu 52 yaşındaki Christian Kollinsky'nin düzenlediği eşek safari turları, turistlerden büyük ilgi görüyor. Yaklaşık 10 yıl önce eşi Sibel Kollinsky ile Avusturya'dan İstanbul'a gelen Christian Kollinsky, şehrin kalabalığından sıkıldığı için Kemer'in yolunu tuttu ve restoran açtı. Çevredekiler 'Christian Amca' diye seslendiği Kollinsky, 5 eşek satın alarak önce süt üretimi ardından safari turları gerçekleştirdi.

BU YIL 200 TURİST GEZDİRDİ
Kollinsky, semer vurduğu eşeklerle turistlere safari yaptırıyor. More, Emma, Ringe, Trotro ve Lotin adını verdiği eşeklerle safari turu düzenlediğini anlatan Kollinsky, yıllık yaklaşık 200 turistle safariye çıktığını ifade etti. Turlar, patika yollardan yapılıyor ve 3 saat sürüyor.
BİZE ULAŞIN