Müdüre boş salon şoku

Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Turizmde Trafik Güvenliği” toplantısında fiyasko yaşandı. 800 kişinin geleceği bildirilmesine rağmen hiç kimsenin gelmemesi Müdür Gencer’i şoke etti

Müdüre boş salon şoku
Turizm kenti Antalya'da, tur otobüslerinin karıştığı trafik kazalarını önlemek ve tedbirler almak amacıyla Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıda fiyasko yaşandı. Turizm firmalarında çalışan binlerce şoförden hiç kimse toplantıya katılmadı.

SADECE BİR KİŞİ KATILDI
Antalya Emniyet Müdürlüğü Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Cem Gencer ve ekibinin konuşmacı olarak katılacağı 'Turizmde Trafik Güvenliği' toplantısına şoförler yerine sadece dernek başkanı katıldı. Salonda sadece 1 kişi görünce sinirlenen Gencer, duyarsızlığa tepki gösterdi. Toplantıya katılan tek kişi ise Antalya Turizm Şoförleri Derneği Başkanı Orhan Kayabaşı oldu.

ÖNCEDEN DUYURULDU
Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, 2017 yılında kenti ziyaret edecek misafirlerin huzurlu ve güvenli bir ortamda seyahat edebilmelerini temin etmek, geçmiş yıllarda turizm taşımacılığı üzerinde olumsuzluklara neden olan trafik kazalarını en aza indirebilmek için gerekli tedbirler alınıp uygulanması amacıyla Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği'nde (AESOB) 'Turizmde Trafik Güvenliği' toplantısı düzenleneceğini günler öncesinden acente ve şoförlere duyurdu.

TEŞEKKÜR EDİP AYRILDI
Sabah toplantısına 18 acente sahibi katılırken, öğleden sonra şoförlere yönelik düzenlenen toplantıya ise 800 şoförün katılacağının beyan edilmesine rağmen hiç bir turizm şoförünün katılmaması dikkat çekti. Saat 15.00'te salona giren Emniyet Müdür Yardımcısı Gencer, bomboş salonu görünce şoke oldu. Dernek Başkanı Kayabaşı'na sitem eden Gencer, "Sabah acente sahipleri ile toplantı yaptık. Şimdi burada kamu görevlileri hariç şoför var mı? Herkes kurumlardan geliyor, senden başka var mı şoför? Demek ki çok fazla sıkıntı ve sorunları yokmuş. Bundan sonra kimse çıkıp sorunlardan söz etmesin" diyerek salondan ayrıldı.

ŞOFÖRLER HATAYA İTİLİYOR
Toplantıya katılım olmamasını tamamen insanların duyarsızlığına bağlayan Gencer, "Ulaşım firmaları şoförleri yasal sürelerinin içinde çok daha fazla kullanarak aşırı yorgun ve tehlikeleri araç kullanmaya itiyor. Şoförlerin hata yapmaları ve bu hatalara bağlı olarak kazalar yaşanıyor. Burada yaşanan en büyük sıkıntılardan biri de takograftır. Şoförlerin ne kadar araç kullandıkları tespit edemiyoruz" dedi.

TOPLANTIYA GELİNMEZ Mİ?
Antalya Turizm Şoförleri Derneği Başkanı Orhan Kayabaşı, turizm sezonunun başlamasıyla birlikte turizm şoförlerine yönelik bir eğitim programı uygulandığını ve katılımın olmamasının nedeninin firma sahipleri olduğunu ileri sürdü. Kayabaşı, "Yaparız, ederiz' dediler ama göndermediler. Şirket sahiplerinin hepsi bir şoför gönderseydi bu olmazdı. Ancak bir kaza olduğu zaman 'vah vah vah' bütün hata şoföre yükleniyor. Herkes kenara çekiliyor. Acente sahipleri sertifika almamış kişilerle çalışmak istiyor. Eğitimli şoförler kenarda kalıyor. Turizm sezonunda 7-8 bin şoför çalışıyor. Yazık bu toplantıya gelinmez mi? Buraya geldiği zaman hiçbir acente onu fazla çalıştıramayacak, şehir dışına tek kaptanla gitmeyecek, gidip yolda uyuyarak kaza yapmayacak. Ne oldu şimdi? Siz busunuz diyorlar. Mesleğe bu kadar sahip çıkıyorlar" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN