İngilizlerden tatil çağrısı

İngiliz The Independent gazetesinin seyahat yazarı Emma Thomson , vatandaşlarının Türkiye’ye tatile gitmeleri için çağrıda bulundu. Thomson, Antalya ve Fethiye’yi önerdi

İngilizlerden tatil çağrısı
İngiltere'nin önde gelen gazetesi The Independent'dan son 6 ay içinde ikinci kez Türkiye'ye tatile gidin çağrısı yapıldı. İlk çağrı, Reina saldırısı sonrası, "Teröre karşı en güzel cevap Türkiye'ye tatile gitmektir" sözleriyle Simon Calder'den gelmişti. Son çağrıyı yapan isim ise gazetenin seyahat yazarı Emma Thomson oldu.

AKLI SELİM TUTUM
Yazısında özellikle Likya Yolu ve doğa sporlarını ön plana çıkartan Thomson'ın Fethiye'yi övdüğü yazı, ilçedeki turizmcileri mutlu etti. Seyahat Acenteleri Yöneticileri Derneği Başkanı Sefa Altınay, İngiltere'den hem medya, hem de siyaset alanından olumlu mesajlar geldiğini belirterek, "Umarım İngiltere'nin bu tutumu, Avrupa'yı aklıselime getirir" dedi. İngiliz turistlerin bölgeye gelmesinin 'Türkiye güvenli bir destinasyon' algısını güçlendireceğini savunan Altınay, "İngiliz turist, güvenlik konusunda hassas bir turist. Avrupa'nın diğer ülkelerindeki vatandaşlarla benzer beklentileri var. Eğer İngiliz turist gelirse, Fransız turistin de güvenlik korkusuyla gelmemesinin altlığı ortadan kalkar. Bu problemin güvenlik değil politik olduğunu gösterir" ifadelerini kullandı.

015'TE ÜÇÜNCÜYDÜ
İngiliz turist sayısı son 10 yılda düzenli bir artış gösterdi ve 2015 yılında İngiltere Hollanda'yı geride bırakarak 438 bin turistle en çok turist gönderen ülkeler sıralamasında Almanya ve Rusya'nın ardından üçüncü sırada yer aldı. 2016 yılında ise yüzde 24 kayıp yaşanan İngiltere pazarı, Ukrayna'nın gerisine düşerek 4'üncü oldu.
BİZE ULAŞIN