Sen de mi ‘Paşa’m

Falezlere beton döken işletmeleri tahliye edip portatif plajları yıkan CHP’li Muratpaşa Belediyesi’nin aynı yerlere beton dökmesi tepki çekti. Beton dökerek plaj yapmaya çalışan belediye, “Sen de mi Paşam” dedirtti

Sen de mi ‘Paşa’m
Antalya'nın inci gerdanlığı SİT alanı falez kayalıklarına kaçak olarak beton döküp plaj alanı yaratan Bambus Plajı'nı yıkan CHP'li Muratpaşa Belediyesi'nin aynı yere beton dökerek halk plajı yapmaya çalışması tartışma yarattı. Muratpaşa Belediyesi'nin plaj çalışmaları kapsamında güneşlenme platformunun ayaklarının olduğu bölümlerde falezlere beton dökmesi tartışmaları alevlendirdi.

KENDİSİ YIKTI KENDİSİ YAPTI
Anıtlar Yüksek Kurulu kararı ile 1979'da birinci derece Doğal Sit Alanı ilan edilerek koruma altına alınan falezler bu kez belediyenin hışmına uğradı. Geçmişte falezler üzerine beton dökülerek yapılan plajları yıkan CHP'li Muratpaşa Belediyesi bu kez kendisi aynı işlemi yapmaya başladı. Belediyenin kaçak, oyularak, kırılarak ve beton dökmek suretiyle falezlere zarar veren işletmeleri mühürleyerek tahliye ettikten sonra aynı yerlere beton dökerek plaj yapmaya çalışması tepki çekti.

VATANDAŞ BETONA TEPKİLİ
Atan Park Otel yanında halk plajı yapmak için falezleri oyup beton dökerek halk plajı yapan CHP'li Muratpaşa Belediyesi'nin bu kez kaçak olduğu ve falezlere zarar verdiği gerekçesiyle geçen yıl yıktığı yere beton dökerek plaj yapmak istemesi tartışmaları alevlendirdi. Belediyenin bu davranışına vatandaşlar tepki göstererek çalışmaların durdurulmasını istedi.

KURUL ÇALIŞMAYI DURDURDU
Tepki çeken Muratpaşa Belediyesi'nin çalışmaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'na takıldı. 25 Mayıs 2017 günü toplanan komisyon, Muratpaşa Belediyesi'nin Bambus Plaj alanına yapmaya çalıştığı plaj konusunu ele aldı. Komisyon, eski Lara yolunda kayalıklar üzerine yapılmak istenen plaj için belediyeye ret yanıtı verdi. Ret gerekçesinde ise belediye aleyhine açılarak devam eden 2 dava ve varsa diğer hukuki süreçlerin tamamlanarak komisyona bildirilmesi akabinde alanın güneşlenme platformu olarak kullanılması talebinin değerlendirilebileceğine karar verdi. Muratpaşa Belediyesi yönetimi, Bambus'ta bir işletme tarafından yapılan plajı falezlere beton dökerek zarar verdiği ve kaçak olduğu gerekçesiyle yıkmış, yerine kendisi bir halk plajı yapmak istemişti. İşletmeci de ihtiyati tedbir kararı aldırmış ve tahliye ile yıkıma karşı davalar açmıştı.

İNCELEME BAŞLATILDI
Kamuoyundan gelen tepkiler üzerine Murtapaşa Belediyesi falezleri oyup varillerle beton döktü. Bambus Plajı'nda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından inceleme yapıldı. Atan Park Otel önündeki plajda da inceleme yapan ekipler, güneşlenme platformu için kolon olarak kullanılacak varillerin içerisindeki betonları; oyulan, kırılan, beton dökülen falezleri inceleyip tespit yaptı, bölge halkının görüşüne başvurdu. Hazırlanacak rapor, halk plajı yapımı için verilen izne göre yapılıp yapılmadığını belirleyecek ve buna göre işlem yapılacak.

MURATPAŞA'DAN AÇIKLAMA
Muratpaşa Belediyesi ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, falezlerdeki halk plajları için Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu'nu ikna edebilmek için 2 yıl mücadele verildiğini belirterek, "Komisyondan alınan izin ve onaylar doğrultusunda 'Birinci Derece Doğal SİT Alanı' statüsüne sahip falez kıyı bandında falez kıyı oluşumuna en ufak bir zarar vermeden halk plajları yapıldı" denildi. Bambus Plajı'nda başlanan projenin de bu standartlara uygun olarak başlandığı açıklandı. Açıklamada, daha önce açılan falez halk plajlarının Mavi Bayrak aldığı da hatırlatıldı.
BİZE ULAŞIN