74’lük İnci teyze avukat oluyor

Öğrencilerin ‘İnci teyzesi’ İnci Arıkan, 37 yıl önce yarıda bıraktığı hukuk fakültesinden 74 yaşında mezun olmayı başardı

74’lük İnci teyze avukat oluyor
Antalya'da yaşayan 74 yaşındaki İnci Arıkan, 37 yıl önce yarıda bıraktığı hukuk fakültesine 7 yıl önce döndü, kısa süre önce de diplomasını alarak avukatlık cübbesini giydi. Alanya ilçesinde oturan Arıkan, hedefinin avukatlık yapıp mağdur insanlara yardım etmek olduğunu söyledi.

EMEKLİ ÖĞRETMENDİ
Fakültede öğrencilerin 'İnci teyze' diye çağırdığı Arıkan, 1966 yılında öğretmen okulundan mezun olarak meslek hayatına başladı. 1979 yılında da Ankara'da hukuk fakültesinde okumaya başlayan Arıkan, ikinci sınıfındayken Almanya'ya taşındı ve burada 27 yıl görev yaptıktan sona emekli olup Türkiye'ye döndü.

HASTALANINCA 7 YILDA BİTİREBİLDİ
Memleketi Antalya'nın Alanya ilçesinde yaşamaya başlayan Arıkan, yıllar sonra af çıkınca hayalini gerçekleştirmek için 67 yaşında hukuk fakültesine döndü. Ankara'dan Antalya'ya yatay geçiş yaparak Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenimini sürdüren Arıkan, sağlık sorunları nedeniyle fakülteyi 7 yılda bitirerek mezun olmayı başardı ve avukatlık cübbesi giyip ezberleri bozdu.

YILLARIN HAYALİ GERÇEKLEŞTİ
Arıkan, emekli olduktan sonra zaman geçirecek bir şey bulamadığını "Acaba yapabilir miyim?" düşüncesiyle okuluna döndüğünü belirtti. Yakınlarının kendisine büyük destek verdiğini vurgulayan İnci Arıkan, "Bazıları destek verirken bazıları da 'Aman boş ver. Ne yapacaksın' dediler. Kitapların ağırlığı nedeniyle bileklerim rahatsızlandı. Kendime 'Bu kadar gencin içinde ne işin var' diyordum. Gençler de 'Okulu bitirip ne yapacaksın İnci Teyze' diyorlardı. 1961 yılında trafik kazasında kaybettiğim kardeşim Türkan'a avukat tutamamıştık. Kardeşime çarpan kişi bir gün bile cezaevinde yatmadı. O gün avukat olmayı kafaya koymuştum. Hedefimde, avukat tutamayan maddi durumu yetersiz kişilere yardımcı olmak vardı. Onlara bedava hizmet vereceğim" dye konuştu.

ŞOFÖRLER ÜZÜYORDU
Arıkan, hiç evlenmediğini ve annelik duygusunu yaşamadığını ancak gençlerin kendisine 'anne' diyerek sarılmasının mutluluk verici olduğunu ifade etti. Arıkan, üniversite hayatında üzüldüğü tek olayın otobüs şoförlerinin öğrenciliğini kabul etmeyip kırıcı davranmaları olduğunu söyledi.
BİZE ULAŞIN