Bilmeyen konuşmasın

Antalya Toptancı Hali’nde komisyoncular ve işçilerle sahur yapan Vali Münir Karaloğlu, sebze ve meyve tohumlarının yurt dışından getirildiği yönündeki yanlış algıya dikkat çekti

Bilmeyen konuşmasın
Antalya Toptancı Hali'nde komisyoncular ve işçilerle sahur yapan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, sebze ve meyve tohumlarının yurt dışından getirildiği yönündeki yanlış algıya dikkat çekti. Türkiye'de kullanılan tohumların yüzde 80'inin yerli olduğunu belirten Vali Karaloğlu, şu anda Türk sebzesinin yüzde 100'üne yetecek kadar yerli tohum bulunduğunu, bunun da üretim merkezinin Antalya olduğunu belirtti. Hormon iddialarına da tepki gösteren Münir Karaloğlu, "Antalya'daki bilinçli çiftçilerin güzel bir şekilde üretim yaptığını biliyoruz. Hormon var diyen akademisyenler var. Televizyonlara çıkıp 30 - 40 sene önceki bilgileriyle hala çiftçilerin ürettiği malı kötüleme ve tüketici nezdinde itibarsızlaşma yapılmasını istemiyoruz. Hiç seraya girmemiş insanların çıkıp sera ve serada üretilen domatesle ilgili demeç vermesi çok da şık değil" diye konuştu.

ÇİFTÇİ KENDİ AYAĞINA SIKMAZ
Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp de hormon iddialarına cevap vererek, "İddia ediyorum bir tane dahi çiftçim yapmaz. Kendi ayağına silah sıkan çıkmaz" dedi. Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır da Türkiye'nin en büyük toptancı halinde bir valiyi görmenin kendileri için gurur verici olduğunu dile getirerek, "Sektörün itibarının kurtarılması lazım. Çobana kız verilmiyor, şimdi çiftçiye de kız verilmez hale gelmesin" dedi.
BİZE ULAŞIN