Kardeşine yaptığı annelik ödül getirdi

Geçirdiği menenjit nedeniyle el ve ayaklarını kullanamayan 52 yaşındaki kardeşi Selma Özince’ye 15 yıldır annelik yapan abla Semragül Demir Antalya’da yılın annesi seçildi

Kardeşine yaptığı annelik ödül getirdi
Antalya'da Semragül Demir (57) çocukken geçirdiği menenjit hastalığı nedeniyle ellerini ve ayaklarını kullanamaz hale gelen engelli kardeşi 52 yaşındaki Selma Özince'ye 15 yıldır hem annelik hem de ablalık yapıyor.

YILIN ANNESİ SEÇİLDİ
Bu yıl Antalya Konyalılar Derneği tarafından Yılın Annesi seçilen Semragül Demir ve kardeşinin hikayesi duygulandırıyor. 37 yaşına kadar Konya Ereğli'de kalan Selma Özince, Antalya'ya geldiği 2002 yılının ardından adeta yeniden doğdu.

GİYİMİNE ÇOK DÜŞKÜN
Selma'nın giyimine de çok düşkün olduğunu dile getiren Semragül Demir, "Alışverişe çıkıyoruz. Kıyafet almayı çok seviyor. Tüm kıyafetlerinde renk uyumu istiyor. Çorabına kadar aynı renkten istiyor" dedi. Selma'nın da kendisine birçok şey öğrettiğini anlatan Semragül Demir, "Onun her zaman gülen yüzü bana dirayetli ve sebatlı olmayı öğretti. Yıllar sonra çocukluk hayalim olan tiyatroya da onun verdiği motivasyonla başladım" dedi.

MÜSTAKİL EV HAYALİ
Semragül Demir şimdi hayallerinin müstakil bir evde yaşamak olduğunu anlattı. Demir, "Selma'ya, annemin emekli maaşının yarısı olan 400 lira bağlandığı için engelli maaşı alamıyor. Bakım parası da Ereğli'de bir araziye hissedar olduğum için kesildi. Emekli maaşımla geçiniyoruz. Apartmanda yaşadığımız için asansörle inip çıkmak kolay olmuyor. Hayalimiz müstakil bir ev. Ayrıca tutamaçlarından kontrol edilebilecek bir akülü araba da hayallerimiz içinde" dedi.KUMAYI BİLE ÖĞRENDİ
Anneleri Şaheste Özince'nin 2002 yılında vefat etmesinin ardından Selma'nın bakımını üstlendiğini anlatan Semragül Demir, o tarihten sonra Selma'daki değişimi gururla anlatıyor: "Selma'nın zekasının normal seviyede olduğunu ne yazık ki yıllar sonra fark ettik. Daha önce 'evet', 'hayır' gibi tek tük kelimeler konuşuyordu. Ben yanıma alınca rehabilitasyon merkezine götürdüm. Aldığı eğitimle önce konuşmasını geliştirdi. Artık bizimle konuşabiliyor. Eliyle sayıları yapmayı öğrendi. Son olarak da okumayı öğrendi. Ev işlerinde olabildiğince yardımcı olmak istiyor. Mesela ben çamaşır asarken sürekli mandal almak için eğildiğimi görünce, 'mandal kovasını benim ayağıma as, ben sana uzatayım' dedi."
BİZE ULAŞIN