Kansere umut oldular

TÜBİTAK yarışmasında birinci olan AntalyaTED Koleji öğrencileri Mehmet Can Dursun ve Özge Ceren Apalı’nın yüzde 84 başarılı olan epidermoid ve akciğer kanserini önleme projeleri hastalara umut oldu

Kansere umut oldular
Antalya'da liseli iki öğrencinin üzerinde çalışıp başarı sağladıkları iki proje kanser hastalarının umudu oldu. Antalya TED Koleji 11'inci sınıf öğrencileri Mehmet Can Dursun ve Özge Ceren Apalı'nın projesi, TÜBİTAK'ın açtığı ortaöğretim düzeyinde 'biyoloji' alanındaki yarışmada Türkiye birincisi oldu. Akciğer ve epidermoid kanserinde ardıç ağacı yağının kullanılmasını içeren proje, Estonya'da düzenlenecek olan Dünya Finalleri'nde Türkiye'yi temsil edecek.

YÜZDE 83-84 BAŞARI
Mehmet Can Dursun projesinde, ardıç yağına en yüksek konsantrasyon uygulandığında epidermoid kanserinde kanser hücrelerinde yüzde 83 öldürücü, akciğer kanserinde ise yüzde 84 oranında öldürücü etki gözlemlediklerini söyledi. Deneyleri Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi laboratuvarında yaptıklarını belirten Dursun, "Uygun besi yerlerini hazırladık ve hücrelerimizi çoğalttık. 2 farklı hücre grubunda deneylerimizi yaptık. Yaptığımız çalışmalarda başarılı olduk" dedi. Türkiye'de kalp ve damar rahatsızlıklarının ardından en çok ölüme neden olan akciğer kanseri üzerine bir araştırma yapmak istediklerini dile getiren Özge Ceren Apalı ise, kanser tedavisinde daha çok kimyasal ve sentetik ürünlerle çalışmalar yapıldığını kendilerinin ise doğal bir şey kullanmak istediklerini ifade etti. Apalı, "Ülkemizde çok sık bulunduğu için ekonomik de olan ardıç ağacını tercih ettik. Ardıç ağacının yağı alternatif tıpta deri hastalıkları, tüberküloz ve astım rahatsızlıklarında kullanılmış ama kansere karşı kullanılmamış. İlk kez biz kullandık ve başarı elde ettik" diye konuştu.

FİNALDE 10 PROJE
Kansere umut olan küçük dahilerin öğrenim gördüğü TED Koleji'nin Müdürü Zeynep Banu Bayındır ile danışman öğretmen Nihal Kuzu, öğrencileriyle gurur duyduklarını belirtti. Bayındır, öğrencilerinin Estonya'da derece almaları halinde sınava girmeden istedikleri üniversiteye girebileceklerini vurguladı. 2016-2017 TÜBİTAK Proje Yarışmaları'nda derece alan öğrenciler, düzenlenen törenle ödüllendirildi.

DERECEYE GİREN OKULLAR
Ayrıca ortaöğretim düzeyinde Antalya Bilim Sanat Merkezi, 'tarih' alanında Türkiye üçüncüsü olurken, Alanya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de 'kodlama' alanında teşvik ödülüne layık görüldü. Bilim Sanat Merkezi ortaokul düzeyinde de 'matematik' alanında Türkiye üçüncüsü oldu. Özel Antalya Sınav Ortaokulu ve Özel Antalya Bilim Doğa Ortaokulu da 'fizik' ve 'kimya' alanlarında teşvik ödülü aldı.

BİLİM FESTİVALİ GENİŞLİYOR
Öğrencilere ve proje danışmanı öğretmenlere sertifikalarını teslim eden İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, her yıl TÜBİTAK'a başvuran ve başarı alan proje sayısının artmasının sevindirici olduğunu söyledi. Arslan, artan bu ilgiye uygun olarak Bilim Festivali'nin bu yıl tüm liseleri kapsayacak şekilde genişletileceğini açıkladı.
BİZE ULAŞIN