Bakan olaya el koydu

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Göztepe ile Eskişehirspor arasında Antalya’da oynanan maçta, 1 liralık maytapla 350 bin dolarlık zarar verildiğini söyledi. Stattaki hasar dudak uçuklattı

Bakan olaya el koydu
Antalya'da 4 Haziran Pazar günü Göztepe ile Eskişehirspor arasında oynanan TFF 1. Lig Play-Off karşılaşmasında yaşanan olayların yankısı bitmedi. Sahaya atılan meşaleler, stada verilen maddi zararlar ve yaşanan olaylarla ilgili Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç SABAH'a açıklamalarda bulundu.

1 LİRALIK MAYTAPLA
Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç bir daha bu tür olayların yaşanmaması için tüm yetkilerini kullanacağını ifade ederek, "1 liralık maytapla 350 bin dolarlık çimi yakıyorlar. Sonra da zemin kötü diye dert yanıyorlar" dedi. Olaylara karışanların kameralarla tespit edildiğine dikkat çeken Bakan Kılıç, "Ekmeğin arasında patlayıcı maddelerin nasıl girdiğini de tespit ettik. Kupalarda da Passolig uygulamasının geçerli olması için Futbol Federasyonu ile görüştük. Bu rezillik bir daha yaşanmayacak" diye konuştu Bakan Kılıç, bundan sonra bir daha böyle rezilliklerin yaşanmayacağını söyledi. Bakan olarak tüm yetkilerini kullanacağının altını çizen Kılıç, bu zararı verenlerin mutlaka cezalandırılacağını açıkladı.

MASALARA SIĞMAMIŞTI
Maçta taraftarların verdiği zararla ilgili yapılan tespitler olayların dehşet verici olduğunu ortaya koyuyor. Mücadele sırasında 4 kez oyunun durmasına neden olan yanıcı ve patlayıcı maddelerin atılması ülke gündemini uzun süre meşgul etmiş, taraftarların bu maddeleri 'iftarlık' görünümü altında hazırladıkları ekmeklerin içine koyarak stada soktukları belirlenmişti. Olayın ardından Antalya Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, taraftarlardan ele geçirilen kesici, delici, yanıcı ve patlayıcı maddeleri kamuoyu ile paylaşmış, bu maddeler 10 metre uzunluğundaki masaya sığmamıştı. Antalya Stadı'nda holiganların yaşattığı bu olumsuz görüntünün ardında bıraktıkları da yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı. Hem Eskişehirspor, hem de Göztepeli taraftarların yer aldığı tribünlere büyük zarar verildi. Maddi hasarın 600 bin liranın üzerinde olduğu ifade ediliyor.

YAKANLAR DA TAKİPTE
Göztepe Eskişehirspor maçında, Eskişehirspor taraftarlarının stadyum büfesinde çalışan üniversite öğrencisi 24 yaşındaki Şuayip Çiftçi'nin üzerine kaynar su dökmesiyle ilgili soruşturma da sürüyor. Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz'ın talimatları ile alarma geçen ekipler yaklaşık 12 bin kişiyi tek tek inceleyerek Çiftçi'nin hayatını karartan holiganı bulacak. Eskişehirspor taraftarı olduğu belirlenen saldırganın robot resminin de belirlenmeye çalışıldığı kaydedildi.
BİZE ULAŞIN