Rektör abilik yapıyor

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, göreve geldiği günden beri öğrencilere hem hocalık hem de ağabeylik yapıp gönüllerde taht kurdu

Rektör abilik yapıyor
Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, göreve geldiği günden beri makama oturmak yerine öğrencilerle yaşadığı diyaloglarla gönülleri kazandı. Rektör Ünal, 2 yıldır aktif olarak kullandığı sosyal medyadan sorunlarını kendisine ileten öğrencilerine tek tek cevap veriyor. Esprili soruları dahi cevaplayan Ünal'ın öğrencileriyle kurduğu sempatik ve sıcak diyaloglar da dikkat çekiyor. Rektör Ünal, telefon faturasını ödemekte zorlanan öğrencinin faturası ödüyor, istek üzerine doğum günlerine katılıyor, kampüste onlarla yürüyüş yapıp sohbet de ediyor.

'ÖNCE ŞAKA YAPIYOR SANDIM'

Rektör Ünal, sosyal medyadaki bu sıcak iletişimin bir öğrencinin ödeyemediği faturayla başladığını belirtti. Rektör Ünal, "Öğrencimiz telefon faturasını ödeyememiş. Bana yazdı. İlk başta şaka mı yapıyor gerçek mi diye düşündüm. Sonra onunla konuştuk. 'Evet hocam faturamı ödeyemedim' dedi. 'Faturasını ödedik. O olaydan sonra herkes duydu" dedi. Kendisine yazan öğrencilere hemen cevap verdiğini, isteklerini karşılamaya çalıştığını anlatan Rektör Ünal, "Öğrencilerle hep bir arada olmaya çalışıyorum, birlikte çay içip sohbet ediyoruz. Bu iletişimi zorlayarak değil severek yapıyorum. Çünkü benim doğal yapım bu" diye konuştu.

SORUNLARI ÇÖZÜYORUM

Rektör Ünal, "Öğrenciler bana ulaşmak istediklerinde görüşebileceklerini, bana sorunlarını iletebileceklerinin farkında değillerdi. Bu olaydan sonra gördüler ki yazdıkları her şeye hemen cevap veriyorum. Sorun bildiriyor, sorunu çözmek için girişimde bulunuyorum. Çözüyorum ve sonra geri dönüp bilgilendiriyorum" ifadelerini kullandı. Aktif olarak sosyal medyayı kullanmasının asıl nedenini, "Öğrenciler kendilerini sahipsiz hissetmesinler" şeklinde açıklayan Rektör Ünal, şunları söyledi: "Öğrenciler bilsinler ki devlet buraya bir yönetici koymuş ve bu yöneticinin önemli görevlerinden biri kendi öğrencileriyle ilgilenmek. Sık sık öğrencilerle bir araya geliyorum. Çok olumlu. Çok da mutlu ve memnunlar."

ÖĞRENCİLERİN FENOMENİ OLDU

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Bölümü öğrencisi Süleyha Ertek, sosyal medya üzerinden rektöre ulaşabilmenin çok güzel olduğunu belirterek, "Herhangi bir derdimiz olduğunda hemen yazıyoruz ve hiçbir şekilde geri dönülmediğini görmedik. Bu çok güzel bir şey. Kendimize yakın hissediyoruz. Rektör denilince insanın eli ayağı bir titrer ya, onun yerine daha samimi ifade edebileceğimiz birini görüyoruz karşımızda" dedi.

İktisat Fakültesi öğrencisi Ersin Emre ise sözlerine "Rektörümüz belli yaş ve makamda ama içinde hala öğrenci ruhunu barındırıyor. Biz arkadaşlarla rektörümüze ulaşmak için farklı planlar yapmıştık ama bu kadar kolay olabileceğini tahmin etmemiştik. Gayet memnunuz" diye konuştu.

Pazarlama Bölümü öğrencisi Oltan Seven, "Türkiye genelinde rektör hocalarımıza ulaşmak çok zor ama bizim rektörümüz bu engeli ortadan kaldırdı. Bunun ayrıcalığını yaşıyoruz" derken, Hemşirelik Bölümü öğrencisi Merve Güldal da "Rektörümüz her şeyden önce bize insan olarak değer veriyor. Öğrencilerine verdiği değeri hissettiriyor. Bu çok önemli bir şey. Her zaman yanımızda olduğunu hissediyoruz" ifadelerini kullandı.

İŞTE O DİYALOGLAR

Hocam 12'ye kadar festival yapılıyor. Yakut kapısı kilitli. Bu konuyla ilgilenirseniz memnun oluruz. Hayırlı geceler (Rektör) Bu akşam açarız kalenin tüm kapılarını ama güvenlik konusu da çok önemli biliyorsunuz.
Hocam bugün yemekhanedeki yemek Instagram'da tanışılan kız gibiydi. Dışarıdan elbasan tava içerden karnabahar (Rektör) Allah beterinden saklasın!
Hocam staj için görüşmelere giderken gözüme visin damlatıyorum canlı gözükeyim diye. Zararı var mı? (Rektör) Bunu yeni duydum da iş görüşmesinde ne kullanmayı düşünüyorsun onu merak ettim!
Hocam sütlaç dediler süt çorbası çıktı. Öğrenciler mağdur. Allahtan pirinç var içinde (Rektör) Her gün olduğu gibi bugün de öğrencilerimizle aynı yemeği yedim. Sütlaç güzeldi. Ayrıca genel olarak da yemek çok başarılıydı.
Hazırlıkta çok zorluyorlar hocam, 10 kişiden 8'i kalıyor. (Rektör) Hazırlıkta kalma oranımız yüzde 40. Bu yüzde 40'ın en az yarısının nedeni de devamsızlık.
BİZE ULAŞIN