Geyikbayırı gözde mekan oldu

Kaya tırmanışı için Antalya Geyikbayırı dünya listesine girdi. En iyi beş bölgeden biri seçilen Geyikbayırı’nda yılda 6 bin kişi tırmanış yapıyor

Geyikbayırı gözde mekan oldu
Kaya tırmanışı için dünyanın en iyi 5 bölgesinden biri olarak kabul edilen Antalya Geyikbayırı'nı yılda ortalama 6 bin yerli ve yabancı dağcı ziyaret ediyor. Dik kayalarda açılmış 1000 rotaya sahip olan, doğal güzelliği, iklimi, kaya yapısı, havalimanına yakınlığı, ulaşım kolaylığı, kamping olanağı, kayalarda kullanılan malzemelerin yüksek standartlarda oluşu, bölgeyi yabancı ve yerli sporcular için cazibe merkezi haline getirirken, 17 yıl önce ilk konuklarını ağırlayan bölgede bazı rotalara ise sadece dünyanın sayılı sporcuları çıkabiliyor.

TÜRKİYE ÜÇÜNCÜ SIRADA
Dünyanın en iyi 5 bölgesi, ABD Yosamite, İspanya Margalef, Chulilla, Türkiye Antalya Geyikbayırı, Tayland Koh Yao Noi, Lao Liang ve Yunanistan Kalymnos bölgeleri olarak kabul edilirken, Türkiye kaya tırmanışı sporu için en cazip üçüncü ülke konumunda.

İLK ROTALAR 2000'DE
Kaya tırmanışı eğitmeni olan Murat Görken, bölgedeki ilk rotaların 2000 yılında açıldığını belirterek, bugün rota sayısının 1000'i aştığını söyledi. Görken, "Kaya tırmanışı için bölgede konaklayanların sayısı yılda 5-6 bin arasında değişiyor" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN