Amelelikten kürsüye

Van depremi sonrasında Antalya’ya taşınarak inşaatlarda babasıyla çalışan Murat Ekinek, halterde Türkiye şampiyonu olmayı başardı

Amelelikten kürsüye
Antalya'da bir yandan inşaatlarda çalışan bir yandan da halter antrenmanlarına devam eden Murat Ekinek, çalışmalarının ve emeğinin karşılığını Türkiye birincisi olarak aldı.

DEPREMDEN KAÇTI
Van'da 2011'de yaşanan depremin ardından, Antalya'ya ailesi ve 5 kardeşiyle birlikte göç eden Murat Ekinek, o dönemde lise eğitimini yarıda bıraktı. Hem okuyup hem çalışan Ekinek, yarım bıraktığı lise eğitimini bitirince tekrar halter sporuna başladı. Lise ikinci sınıfta haltere başladığını ve çok çalışarak Türkiye üçüncüsü olmayı başardığını anlatan Ekinek, "Ailemin maddi sıkıntıları yüzünden halteri bırakmak zorunda kalmıştım. İnşaatlarda ve fırınlarda çalıştım. Sonra liseyi bitirdim. Sekiz ay antrenman yapmamıştım. Arkadaşlarımın çağrısıyla Ekrem Celil hocamızın yanında yeniden haltere başladım" dedi. Milli sporcu Ekinek, 6 ay antrenman yaptıktan sonra Konya'da 27-30 Nisan'da düzenlenen Halter Gençler Türkiye Şampiyonası'nda 56 kiloda birinci olmayı başarıp kürsüye çıktığını belirtti. Ekinek, "Haltere ilk başladığında ailem bana 'Boyun kısa kalır' uyarısı yapmıştı. Elde ettiği başarılarının ardından 'Oğlum git antrenmanını yap' demeye başladılar" diye konuştu. Zamanında imkansızlıklar nedeniyle okuyamadığını ifade eden baba Kerem Ekinek ise, "Bizim geleceğimiz çocuklarımızdır. Onlar ne kadar ileri giderse bizim için daha iyi olur. Cenabı Allah devletimize zeval vermesin. Benim oğlum bu işten bir ekmek sahibi olabilir" ifadelerini kullandı.

TEK İSTEKLERİ DESTEK
Oğlunun lisedeyken de halterde çok başarılı olduğunu, okuluna gittiğinde öğretmenlerinden tebrikler aldığını anlatan baba Ekinek, şunları söyled: "İlk başta 'Bu meslek ağırdır tekrar girme.' dedim. Oğlum da 'Ekrem hoca destek oluyor, devam edeceğim.' dedi. İnşallah başarılı olur. İnşaatlarda gelip bana yardım ediyor. Hem kiradayım hem tek başınayım. Zaten mecburi gelip bana yardım ediyor." Antrenör Ekrem Celil de sporcusunun ileride Türk milli takımında önemli başarılara imza atacağına inandığını vurgulayarak, bunun için desteğe ihtiyaçları olduğunu kaydetti.
BİZE ULAŞIN