Antalya’nın çöpü elektrik oluyor

Kızıllı Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm Tesisi Temmuz’da deneme üretimine başlıyor. Tesiste 25 megavat elektrik üretilecek

Antalya’nın çöpü elektrik oluyor
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, çöpten elektrik üretecek Kızıllı Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisi'nin gelecek ay deneme üretimine başlayacağını bildirdi. Yurtdışı ziyaretlerinde, özellikle Batı ülkelerinde 'çöp altındır' sloganına şahit olduklarını vurgulayan Türel, "Artık Antalya da 'çöp altındır' sloganıyla çöpünden elektrik elde eden bir şehir haline geliyor" ifadelerini kullandı. Tesisin, Antalya Büyükşehir Belediyesinin çevreye ne kadar önem verdiğinin en güzel teyidi olduğunu belirten Türel, arıtma çamurundan sonra çöpten de elektrik elde eden bir şehir haline geldiklerini kaydetti. Başkan Türel, "Burada 25 megavat elektrik elde edeceğiz. Temmuz'da deneme üretimlerine başladıktan kısa bir süre sonra da inşallah tesisi hizmete alacağız" dedi. Türel, tesisin bir benzerinin Alanya'ya da kurulması için çalışmalara devam ettiklerini bildirdi.

ÇÖP ENERJİ OLACAK
Proje koordinatörü Fikret Sert de 4 bin ton kapasiteli tesisin, tüm Antalya ve çevresindeki evsel katı atıkları bertaraf edeceğini söyledi. Tesiste her biri 1,4 megavat kapasiteli 20 motorun metan gazını enerjiye dönüştüreceğini belirten Sert, "Tesise gelen çöp, çeşitli işlemlerden geçtikten sonra enerjiye dönüştürülecek. Saatte 5 bin metreküp tahmin ettiğimiz gazı enerjiye dönüştürüp atmosfere verdiği zararı ortadan kaldıracağız" bilgisini verdi.
BİZE ULAŞIN